Gazeta Podatkowa nr 26 (1380) z dnia 30.03.2017
Adres elektroniczny pełnomocnika w PPO-1
Księgowej zatrudnionej w mojej firmie chciałbym udzielić pełnomocnictwa ogólnego do reprezentowania mnie w czasie czynności sprawdzających, kontroli i postępowań podatkowych. Czy w PPO-1 trzeba podać jej adres elektroniczny?
Pełnomocnictwo ogólne upoważnia do działania we wszystkich sprawach podatkowych oraz w innych sprawach należących do właściwości organów podatkowych. Stanowi tak art. 138d § 1 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2017 r. poz. 201). Zastępstwo pełnomocnika jest wykluczone tylko w przypadku czynności wymagających osobistego udziału mocodawcy.
Pełnomocnictwo ogólne składa się w formie dokumentu elektronicznego, według wzoru PPO-1, za pośrednictwem Portalu Podatkowego (po założeniu indywidualnego konta). Wersję papierową można przedłożyć tylko w przypadku wystąpienia problemów technicznych uniemożliwiających przekazanie zgłoszenia przez internet.
Pełnomocnictwo ogólne zawiera w części przeznaczonej na podanie danych pełnomocnika pozycje: "adres elektroniczny" oraz "adres elektroniczny na Portalu Podatkowym". Nie należy ich utożsamiać z e-mailem. Adres elektroniczny to adres w systemie teleinformatycznym wykorzystywanym przez organ podatkowy, np. ePUAP. Adres skrytki na platformie ePUAP ma format: "/nazwa użytkownika/skrytka", np. "/kowalski007/skrytka" to adres dla użytkownika "kowalski007". Adres elektroniczny na portalu to adres konta na Portalu Podatkowym służącym do kontaktu organów podatkowych z podatnikiem w szczególności do wnoszenia podań, składania deklaracji oraz doręczania pism za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Ma on format: "identyfikator podatkowy (NIP lub PESEL)/login konta podatnika na Portalu Podatkowym/", np. "9717418521/podatnik01/" to adres elektroniczny dla loginu do konta "podatnik01" i identyfikatora podatkowego NIP "9717418521". Z wykorzystaniem konta na Portalu Podatkowym można jednak obecnie załatwiać sprawy związane tylko z trzema daninami: podatkiem od czynności cywilnoprawnych, podatkiem od spadków i darowizn oraz zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej. Precyzuje to rozporządzenie w sprawie określenia rodzajów spraw, które mogą być załatwiane z wykorzystaniem portalu podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 2287 ze zm.).
Podanie adresu elektronicznego jest wymagane, gdy pełnomocnikiem podatnika jest adwokat, radca prawny lub doradca podatkowy. Wynika to z faktu, że pisma doręcza się im zasadniczo za pomocą środków komunikacji elektronicznej (ewentualnie w siedzibie organu podatkowego). Dostarczenie korespondencji na tradycyjny adres pocztowy jest dopuszczalne w przypadku wystąpienia problemów technicznych uniemożliwiających organowi podatkowemu przesłanie jej przez internet. Stanowi tak art. 144 § 3 i 5 Ordynacji podatkowej. Adres elektroniczny muszą podać również pełnomocnicy mający miejsce zamieszkania za granicą, jeżeli nie wskazują adresu do doręczeń na terytorium Polski. Wynika to z art. 145 § 2a Ordynacji podatkowej. W pozostałych przypadkach wskazanie adresu elektronicznego pełnomocnika nie jest obowiązkowe.
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Postępowanie podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|