Gazeta Podatkowa nr 31 (1385) z dnia 18.04.2017
Wypowiedzenie pełnomocnictwa ogólnego
Doradca podatkowy wypowiedział udzielone mu przeze mnie pełnomocnictwo ogólne do prowadzenia spraw podatkowych. Od kiedy to wypowiedzenie jest ważne?
Pełnomocnictwo ogólne upoważnia do działania we wszystkich sprawach należących do właściwości organów podatkowych. Zastępstwo pełnomocnika jest wykluczone tylko w przypadku czynności wymagających osobistego udziału mocodawcy.
Pełnomocnikiem podatnika może być osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych.
Pełnomocnik ma prawo wypowiedzieć udzielone mu pełnomocnictwo ogólne. Fakt ten zgłasza się poprzez przesłanie zawiadomienia (według wzoru OPO-1) za pośrednictwem Portalu Podatkowego. Formularzem papierowym wolno posłużyć się wyjątkowo. Zawiadomienie o wypowiedzeniu pełnomocnictwa ogólnego można złożyć w formie papierowej wyłącznie w przypadku wystąpienia problemów technicznych, np. w funkcjonowaniu Portalu Podatkowego, uniemożliwiających przekazanie zgłoszenia przez internet. Zgłoszenia dokonuje zasadniczo mocodawca. Zawodowi pełnomocnicy, tj. adwokaci, radcy prawni oraz doradcy podatkowi, sami mogą jednak zawiadomić o wypowiedzeniu udzielonego im pełnomocnictwa ogólnego.
Wypowiedzenie pełnomocnictwa ogólnego wywiera skutek od dnia wpływu do Centralnego Rejestru Pełnomocnictw Ogólnych. Wynika to z art. 138i § 1 Ordynacji podatkowej. Zawodowy pełnomocnik (doradca podatkowy, adwokat, radca prawny), który wypowiedział pełnomocnictwo, jest jednak zobowiązany działać za byłego mocodawcę jeszcze przez dwa tygodnie od wypowiedzenia. Mocodawca może zwolnić go od tego obowiązku.
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Postępowanie podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|