Gazeta Podatkowa nr 93 (1030) z dnia 21.11.2013
Skutki wysłania odwołania bezpośrednio do izby skarbowej
Odwołanie od decyzji urzędu skarbowego określającej wysokość podatku dochodowego za 2011 r. wysłałem bezpośrednio do izby skarbowej, chociaż powinienem złożyć je w urzędzie skarbowym. Czy mam jeszcze raz wnieść odwołanie?
NIE. Od decyzji organu podatkowego wydanej w pierwszej instancji można odwołać się do organu wyższego stopnia. Odwołanie wnosi się do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję. Wynika to z art. 223 § 1 Ordynacji podatkowej.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu od decyzji wydanej przez naczelnika urzędu skarbowego podatnik miał prawo odwołać się do dyrektora izby skarbowej. Odwołanie powinien złożyć w urzędzie skarbowym.
Urząd skarbowy musi ustosunkować się do zarzutów zawartych w odwołaniu. Ma na to 14 dni. Jeżeli uzna, że odwołanie zasługuje w całości na uwzględnienie, wydaje nową decyzję, którą uchyla lub zmienia zaskarżone rozstrzygnięcie. W przeciwnym razie sprawa trafia do izby skarbowej. Urząd skarbowy przekazuje jej odwołanie, swoją odpowiedź na nie i akta sprawy.
Odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie.
Złożenie pisma w niewłaściwym urzędzie jest uchybieniem proceduralnym. Organy podatkowe są jednak zobligowane do przestrzegania z urzędu swojej właściwości miejscowej i rzeczowej. W przypadku gdy organ podatkowy, do którego zostało wniesione podanie, jest niewłaściwy w sprawie, powinien niezwłocznie przekazać je organowi właściwemu. Stanowi o tym art. 170 § 1 Ordynacji podatkowej. Podatnik nie musi podejmować w tym zakresie żadnych działań, np. ponownie wnosić pisma, udzielać wyjaśnień, składać wniosku. W dodatku podanie wniesione do organu niewłaściwego przed upływem terminu określonego przepisami prawa uważa się za złożone z zachowaniem terminu.
Odnosząc to do sytuacji opisanej w pytaniu, należy więc stwierdzić, że podatnik nie musi ponownie składać odwołania od decyzji urzędu skarbowego. Odwołanie wysłane bezpośrednio do izby skarbowej będzie rozpatrzone - pod warunkiem, że zostało złożone w ciągu 14 dni od dnia doręczenia decyzji. Trzeba jednak liczyć się z wydłużeniem terminu załatwienia sprawy. Izba skarbowa musi bowiem odesłać odwołanie do urzędu skarbowego i poczekać na jego reakcję - uchylenie spornej decyzji albo przesłanie akt sprawy.
Na załatwienie sprawy odwoławczej izba skarbowa ma zasadniczo 2 miesiące od dnia otrzymania odwołania (przekazanego przez urząd skarbowy). Termin ten może wydłużyć się z powodu rozprawy. Na rozpatrzenie sprawy, w której przeprowadzono rozprawę lub podatnik złożył wniosek o jej przeprowadzenie, są 3 miesiące. Do terminu załatwienia sprawy nie wlicza się: okresów zawieszenia postępowania, terminów przewidzianych w przepisach prawa podatkowego dla dokonania określonych czynności oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy podatnika lub z przyczyn niezależnych od organu podatkowego.
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Organy podatkowe i ich właściwość:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|