Gazeta Podatkowa nr 100 (1454) z dnia 14.12.2017
Układ ratalny z urzędem skarbowym
Zalegam z zapłatą podatku wykazanego w PIT-37 za 2016 r. Oszczędności i większość bieżących dochodów z pensji przeznaczam na rehabilitację żony. Chciałbym uzyskać rozłożenie zapłaty zaległości podatkowej na raty. Jakie warunki muszę spełnić, aby otrzymać taką pomoc?
Urząd skarbowy może, na wniosek podatnika, rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę. Taka ulga stosowana jest w wyjątkowych sytuacjach. Podatnik musi wykazać, że za jej przyznaniem przemawia jego ważny interes lub interes publiczny.
Nie ma ustawowej definicji "ważnego interesu podatnika" i "interesu publicznego". Nie istnieje katalog okoliczności, zdarzeń czy powodów, którymi należy kierować się przy udzielaniu ulg w spłacie zobowiązań podatkowych. Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie na podstawie całokształtu zebranego materiału dowodowego. Obowiązek wykazania istnienia przesłanek uzasadniających zawarcie układu ratalnego spoczywa na podatniku. Musi on nie tylko odpowiednio uzasadnić wniosek, ale również przedłożyć dowody na poparcie przedstawionych argumentów, np. wyciągi z rachunków bankowych, dokumenty potwierdzające konieczność ponoszenia wydatków na leczenie i rehabilitację, zaświadczenia o korzystaniu z pomocy opieki społecznej. Urzędy skarbowe wymagają ponadto złożenia oświadczenia o stanie majątkowym oraz podania składników mienia mogących być przedmiotem zastawu skarbowego lub hipoteki przymusowej. Urzędnicy analizują uzasadnienie zawarte we wniosku i oceniają przedstawione dowody. W razie wątpliwości mogą wezwać podatnika do uzupełnienia podania, złożenia wyjaśnień czy dostarczenia dodatkowych dokumentów.
Decyzja w sprawie rozłożenia zapłaty zaległości podatkowej na raty ma charakter uznaniowy. Urząd skarbowy może, ale nie musi udzielić takiej ulgi, chociażby stwierdził istnienie ważnego interesu podatnika lub interesu publicznego. Wyboru może dokonać z uwzględnieniem różnych kryteriów: sytuacji ekonomicznej, dotychczasowej postawy podatnika w zakresie wywiązywania się z zobowiązań podatkowych, okoliczności powstania zaległości podatkowej, zakresu wnioskowanej ulgi itp. (por. wyrok NSA z dnia 27 października 2017 r., sygn. akt II FSK 2620/15). Uznaniowość nie oznacza jednak przyzwolenia na podjęcie decyzji w oderwaniu od okoliczności sprawy. Wybór określonego rozstrzygnięcia nie może być dokonany z rażącym naruszeniem zasady sprawiedliwości, wskutek uwzględnienia oczywiście nieistotnych lub nielogicznych kryteriów czy na podstawie fałszywych przesłanek (por. wyrok NSA z dnia 4 stycznia 2017 r., sygn. akt II FSK 3615/14).
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Zobowiązania podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.12.2024 (czwartek)
09.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|