Przegląd Podatku Dochodowego nr 6 (390) z dnia 20.03.2015
Umowa o wymianie informacji podatkowych między Rządem Polski a Rządem Bermudów
Dnia 15 marca 2015 r. weszła w życie umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Bermudów (zgodnie z upoważnieniem Rządu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej) o wymianie informacji w sprawach podatkowych (…). Informuje o tym oświadczenie rządowe z dnia 13 stycznia 2015 r. opublikowane w Dz. U. z 2015 r. pod poz. 224. Umowa (wraz z uzgodnieniami końcowymi dotyczącymi interpretacji i stosowania umowy) została opublikowana w Dz. U. z 2015 r. pod poz. 223.
Zgodnie z umową strony mogą wymieniać się informacjami, które mogą mieć istotne znaczenie dla administracji i stosowania prawa wewnętrznego umawiających się stron w odniesieniu do podatków:
- w przypadku Polski - podatku dochodowego od osób prawnych i podatku dochodowego od osób fizycznych,
- w przypadku Bermudów - do podatków bezpośrednich, bez względu na ich rodzaj i nazwę.
Wymiana informacji będzie realizowana na żądanie właściwego organu strony wnioskującej.
Strony umowy będą mogły wymieniać się m.in. informacjami:
- pochodzącymi z banków, innych instytucji finansowych oraz od wszelkich osób, w tym przedstawicieli i zarządców, działających w charakterze pełnomocnika lub powiernika,
- o właścicielach spółek, spółek osobowych, funduszy powierniczych (trustów), fundacji.
Istnieją jednak ograniczenia w zakresie wymiany informacji podatkowych. Umowa nie nakłada na umawiające się strony obowiązku wymiany informacji dotyczących praw własnościowych w odniesieniu do spółek notowanych na giełdzie lub publicznych funduszy inwestycyjnych lub programów, chyba że takie informacje można uzyskać bez niewspółmiernych trudności.
Umowa przewiduje możliwość prowadzenia kontroli podatkowej za granicą (przesłuchiwanie osób i badanie dokumentów).
Każda informacja przekazywana i uzyskana będzie traktowana jako poufna. Informacje będą ujawnione tylko zainteresowanym osobom lub organom (w tym sądom i organom administracyjnym).
Umowa ma zastosowanie do wniosków złożonych w dniu 15 marca 2015 r. lub po tym dniu:
- w przypadku spraw o przestępstwa podatkowe od 15 marca 2015 r.,
- we wszystkich pozostałych sprawach w zakresie obowiązywania umowy od dnia 15 marca 2015 r., ale w przypadku okresów podatkowych rozpoczynających się w tym dniu lub po tym dniu, lub gdy nie ma okresu podatkowego, do wszelkich zobowiązań podatkowych powstałych w tym dniu, lub po tym dniu.
W celu właściwej interpretacji i stosowania umowy, strony zawarły uzgodnienia końcowe, w których wyjaśnia się m.in. kwestie ponoszenia kosztów związanych z udzielaniem pomocy.
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Informacje podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|