Gazeta Podatkowa nr 5 (1150) z dnia 15.01.2015
NIP dla spółki cywilnej i wspólników
Dwie osoby fizyczne zamierzają zawiązać spółkę cywilną, aby prowadzić sieć sklepów spożywczych. Kto powinien uzyskać w takiej sytuacji NIP: wspólnicy czy spółka cywilna?
Spółka cywilna to umowa. Wspólnicy, zawierając ją, zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w oznaczony sposób, w szczególności przez wniesienie wkładów. Spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej. Podmiotami praw i obowiązków są wspólnicy. Spółka cywilna może jednak występować jako samodzielny podmiot - niezależny od wspólników - na gruncie rozliczeń podatkowych. Może być np. podatnikiem VAT.
Status spółki cywilnej przekłada się na kwestie rejestracji i uzyskania NIP. Obowiązkowi ewidencyjnemu podlegają bowiem osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, jeżeli są podatnikami, płatnikami podatków lub płatnikami składek ZUS. Wynika to z art. 2 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2012 r. poz. 1314 ze zm.).
Wspólników spółki cywilnej, w zakresie wykonywanej działalności gospodarczej, uznaje się za przedsiębiorców. Stanowi tak art. 4 ust. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 672 ze zm.). Osoby fizyczne, które chcą prowadzić przedsięwzięcie biznesowe w formie spółki cywilnej, muszą więc zarejestrować się w CEIDG, a w konsekwencji uzyskać NIP-y (jeżeli ich nie mają z innego tytułu). Aby otrzymać NIP, należy złożyć wniosek o wpis na formularzu CEIDG-1. Można to zrobić przez internet, o ile przedsiębiorca posiada bezpieczny e-podpis albo profil zaufany ePUAP. Wniosek można też tylko przygotować i przesłać on-line, a podpisać go w dowolnym urzędzie gminy/miasta w ciągu 7 dni od dnia złożenia. Dozwolone jest też przekazanie wniosku w formie pisemnej. Należy go wówczas złożyć w wybranym urzędzie gminy/miasta lub przesłać na jego adres. Wniosek dostarczony listownie wymaga opatrzenia go podpisem przedsiębiorcy poświadczonym przez notariusza.
Wnioski o wpis do CEIDG są wolne od opłat.
CEIDG przesyła odpowiednie dane zawarte we wniosku o wpis, niezbędne do dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego, do wskazanego urzędu skarbowego. Informacja o NIP nadanym przedsiębiorcy jest automatycznie przekazywana do CEIDG. Potwierdzeniem nadania tego identyfikatora podatkowego jest ujawnienie go w CEIDG.
Niezależnie od tego wspólnicy powinni wystąpić o nadanie NIP spółce cywilnej, jeżeli ma ona mieć status podatnika, płatnika podatków lub płatnika składek ZUS. Spółka cywilna nie podlega rejestracji w KRS. Zgłoszenie identyfikacyjne kieruje się bezpośrednio do urzędu skarbowego na formularzu NIP-2. Można go złożyć w formie papierowej lub przesłać przez internet (z użyciem bezpiecznego e-podpisu). Potwierdzenie nadania NIP jest wydawane niezwłocznie, nie później niż w terminie 3 dni od dnia wpływu do urzędu skarbowego poprawnego zgłoszenia identyfikacyjnego.
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Inne zagadnienia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|