Gazeta Podatkowa nr 73 (1218) z dnia 10.09.2015
Uzupełnienie wniosku o wydanie interpretacji podatkowej
Złożyłem wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych w zakresie VAT. Otrzymałem wezwanie do uzupełnienia zawartego w nim opisu stanu faktycznego. Mam na to 7 dni. W jaki sposób oblicza się ten termin?
Wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych musi spełniać określone standardy formalne. Obowiązkowym elementem jest m.in. opis stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego, w kontekście którego pojawiły się wątpliwości prawnopodatkowe. Stanowi tak art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2015 r. poz. 613).
Opis sytuacji przedstawiony we wniosku o wydanie interpretacji podatkowej musi być konkretny i wyczerpujący. Zdarzenie, w związku z którym powstały wątpliwości, należy tak zaprezentować, aby możliwa była jednoznaczna wykładnia przepisów prawa podatkowego. W przypadku gdy organ interpretacyjny nie może udzielić wyjaśnień z powodu niekompletnego opisu sprawy, może zwrócić się do wnioskodawcy o uzupełnienie wniosku. Braki formalne usuwa się w trybie art. 169 § 1 Ordynacji podatkowej. Organ interpretacyjny wzywa wnioskodawcę do uzupełnienia opisu sprawy w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia. W przypadku gdy wnioskodawca nie przedstawi konkretnego i zindywidualizowanego tła faktycznego, niezbędnego do dokonania oceny prawnej sprawy i przeprowadzenia procesu zastosowania prawa materialnego, a tego uchybienia nie da się usunąć w trybie art. 169 § 1 Ordynacji podatkowej, następuje odmowa wszczęcia postępowania interpretacyjnego (por. wyrok NSA z dnia 10 września 2014 r., sygn. akt II FSK 23/14).
Wniosek, który nie zawiera adresu, pozostawia się bez rozpatrzenia, bez wysyłania wezwania do usunięcia braków formalnych.
Termin usunięcia braków formalnych wniosku oblicza się z zachowaniem następujących zasad. Po pierwsze, w obliczeniach należy pominąć dzień, w którym adresatowi zostało doręczone wezwanie. Upływ ostatniego z wyznaczonej liczby dni uważa się za koniec terminu. Po drugie, jeżeli ostatni dzień ustalonego w ten sposób terminu wypada w sobotę, niedzielę lub święto będące dniem ustawowo wolnym od pracy, przesuwa się on na następny dzień po dniu lub dniach wolnych. Realizacja wezwania do usunięcia braków formalnych wniosku może więc nastąpić jeszcze pierwszego dnia po przerwie weekendowej lub świątecznej.
Uzupełnienie wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie podlega opłacie w wysokości 40 zł. Taką opłatę uiszcza się w związku z wniesieniem wniosku (od każdego przedstawionego w nim odrębnego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego).
Przykład Podatnik złożył wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych. Organ interpretacyjny wezwał go do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania. Wezwanie zostało doręczone podatnikowi 9 września 2015 r. Termin uzupełnienia wniosku upływa 16 września 2013 r. |
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Inne zagadnienia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|