Gazeta Podatkowa nr 85 (1230) z dnia 22.10.2015
Termin wezwania do zmiany interpretacji podatkowej
Izba skarbowa wydała niekorzystną dla mnie indywidualną interpretację z zakresu podatku dochodowego od osób fizycznych. Mam 14 dni na wniesienie wezwania do usunięcia naruszenia prawa. W jaki sposób oblicza się upływ tego terminu?
Indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego można zaskarżyć do wojewódzkiego sądu administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu interpretacyjnego do usunięcia naruszenia prawa. Taki tryb trzeba zastosować, gdy w sprawie kwestionowanego aktu organu administracji publicznej nie ma możliwości wniesienia żadnego środka zaskarżenia, takiego jak zażalenie, odwołanie lub wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Indywidualne interpretacje podatkowe nie podlegają natomiast kontroli instancyjnej. Nie można złożyć odwołania lub zażalenia.
Dowód potwierdzający wezwanie organu interpretacyjnego do usunięcia naruszenia prawa trzeba dołączyć do skargi.
Wezwanie do usunięcia naruszenia prawa nie musi spełniać szczególnych wymogów formalnych. Istotne jest, aby zawrzeć w nim takie elementy, jak: dane wnoszącego, określenie organu interpretacyjnego, opis sprawy i wskazanie naruszenia prawa, podpis.
Wezwanie należy złożyć w ciągu 14 dni od dnia doręczenia adresatowi interpretacji podatkowej. Wynika to z art. 52 § 3 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Wspomniany termin oblicza się z zachowaniem następujących zasad. Dnia, w którym miało miejsce doręczenie interpretacji, nie uwzględnia się w wyliczeniach. Termin upływa ostatniego z wyznaczonej liczby dni o północy. Uwzględnia się dni zarówno robocze, jak i wolne od pracy. Jeżeli jednak ostatni dzień terminu ustalonego zgodnie z powyższymi wytycznymi wypada w sobotę, niedzielę lub święto będące dniem ustawowo wolnym od pracy, przesuwa się on na następny dzień po dniu lub dniach wolnych. Wezwanie można więc wnieść jeszcze pierwszego dnia po przerwie weekendowej lub świątecznej.
Termin złożenia wezwania uznaje się za termin prawa procesowego (por. wyrok NSA z dnia 14 marca 2011 r., sygn. akt I FPS 5/10). Oznacza to, że dopuszczalne jest jego przywrócenie, jeżeli wezwanie nie zostało wniesione na czas. To, czy istnieją przesłanki do przywrócenia terminu, ocenia sąd. Po wniesieniu skargi może uznać, że niedotrzymanie terminu nastąpiło bez winy skarżącego, co skutkuje merytorycznym rozpatrzeniem skargi.
Przykład Listonosz doręczył podatnikowi indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego 20 października 2015 r. Podatnik chce zaskarżyć ją do wojewódzkiego sądu administracyjnego, musi więc w ciągu 14 dni wezwać organ interpretacyjny do usunięcia naruszenia prawa. Ostatnim dniem, w którym należy wnieść wezwanie, jest 3 listopada 2015 r. |
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Inne zagadnienia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|