Gazeta Podatkowa nr 61 (685) z dnia 2.08.2010
Interpretacja chroni także następcę prawnego
Osobie prawnej, która powstanie w wyniku łączenia przez przejęcie innej osoby prawnej - będzie przysługiwała ochrona prawna w takim zakresie, w jakim przysługiwałaby ona osobie przejętej. Uznał tak WSA w Warszawie w wyroku z dnia 11 czerwca 2010 r., sygn. akt III SA/Wa 99/10.
Z wnioskiem do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która planuje połączyć się przez przejęcie z bankiem. W rezultacie stanie się ona jego następcą prawnym i wstąpi we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki. Problem Spółki sprowadzał się do udzielenia odpowiedzi na pytanie: czy prawa wynikające z interpretacji indywidualnych, wydanych bankowi po 1 lipca 2007 r., przejdą po połączeniu na Spółkę. Zdaniem Spółki tak się stanie.
Ponieważ Minister Finansów uznał stanowisko Spółki za nieprawidłowe, w wyniku wniesionej skargi sprawą zajął się WSA, który uznał że jest ona zasadna. Sąd stwierdził, że sama interpretacja indywidualna nie rodzi u wnioskującego o nią żadnych praw ani obowiązków. Dopiero zastosowanie się do niej przez wnioskodawcę i to w zależności od momentu, w którym do tego doszło, stwarza - w świetle art. 14k i art. 14m Ordynacji podatkowej, w brzmieniu obowiązującym od 1 lipca 2007 r. - ochronę prawną. Funkcja ochronna interpretacji podatkowej jest zatem warunkowa, gdyż powstaje, jeśli podatnik zastosował się do niej i w wyniku tego doszło u niego do negatywnych konsekwencji podatkowych.
Zdaniem Sądu nieprawidłowa jest argumentacja zawarta w zaskarżonej interpretacji, odwołująca się do treści art. 93d Ordynacji podatkowej, który przewiduje że art. 93-93c mają zastosowanie również do praw i obowiązków wynikających z decyzji wydanych na podstawie przepisów prawa podatkowego. Według Sądu błędne jest wywiedzenie na tej podstawie, że skoro przepisy dotyczące interpretacji indywidualnych nie zawierają analogicznego unormowania, nie można mówić o nabyciu przez podatnika żadnych praw ani przejęciu obowiązków.
Sąd stwierdził, że z przepisów art. 14k-14m Ordynacji podatkowej, w brzmieniu obowiązującym od 1 lipca 2007 r. jasno wynika, jaki rodzaj uprawnień rodzi zastosowanie się do interpretacji przez wnioskującego o jej udzielenie. Natomiast w dyspozycji art. 93 § 1 w związku z art. 93 § 2 Ordynacji podatkowej wyraźnie wskazano, że osoba prawna łącząca się przez przejęcie wstępuje we wszelkie prawa i obowiązki przewidziane w przepisach prawa podatkowego przejmowanej osoby prawnej - w tym w przepisach Ordynacji podatkowej. W tej sytuacji, w ocenie Sądu, zbyteczne jest dodatkowe normowanie tej kwestii w odrębnym przepisie.
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Inne zagadnienia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|