Gazeta Podatkowa nr 92 (924) z dnia 15.11.2012
Kolejny wniosek o interpretację
Dwa lata temu otrzymałem interpretację indywidualną, w której organ podatkowy nie zgodził się z przedstawionym przeze mnie stanowiskiem. Przeglądając udostępniane przez Ministerstwo Finansów interpretacje, zauważyłem, że w bardzo podobnej do mojej sprawie organ zajął stanowisko odmienne. Czy w tej sytuacji mogę ponownie wystąpić z wnioskiem o wydanie interpretacji w tej samej sprawie?
Interpretacji indywidualnej nie wydaje się w zakresie tych elementów stanu faktycznego, które w dniu złożenia wniosku są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej, bądź gdy sprawa została rozstrzygnięta w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego czy organu kontroli skarbowej. Wynika to z art. 14b § 5 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.).
To w zasadzie jedyne przeszkody w uzyskaniu interpretacji. W pozostałych przypadkach Minister Finansów, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego. Przepisy Ordynacji podatkowej nie pozbawiają podatników prawa do ponownego zwrócenia się z wnioskiem o jej wydanie w sytuacji, gdy dotyczyć on będzie tego samego stanu faktycznego, jak ten, który został już rozstrzygnięty.
Oznacza to, że jeżeli Czytelnik po otrzymaniu interpretacji indywidualnej nie wniósł skargi do WSA na niekorzystne dla siebie rozstrzygnięcie, to ma prawo ponownie zwrócić się o wydanie interpretacji w tej samej sprawie. Jest to uzasadnione zwłaszcza wówczas, gdy np. zmieniła się linia orzecznicza i obecnie zapadają rozstrzygnięcia odmienne od tego, jakie zawarto w interpretacji.
Taki pogląd akceptują także sądy administracyjne. NSA w wyroku z dnia 23 marca 2010 r., sygn. akt II FSK 1734/08, stwierdził, że brak jest podstawy prawnej uprawniającej Ministra Finansów do odmowy wydania interpretacji tylko ze względu na fakt, iż wcześniej podatnik uzyskał interpretację co do takiego samego stanu faktycznego i nie została ona zmieniona bądź uchylona w trybie przewidzianym prawem. W wyroku z dnia 3 lutego 2012 r., sygn. akt II FSK 1250/10, NSA stwierdził, że nawet w sytuacji gdy stan faktyczny i prawny objęty wnioskami podatnika jest tożsamy, to organ podatkowy ma obowiązek zbadania kolejnego wniosku interpretacyjnego podatnika.
Trzeba zauważyć, że ponowne wystąpienie do organu z wnioskiem o interpretację nie gwarantuje pomyślnego rozstrzygnięcia. Jeżeli odpowiedź fiskusa będzie niezadowalająca, można złożyć skargę do WSA.
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Inne zagadnienia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|