Gazeta Podatkowa nr 1 (938) z dnia 3.01.2013
Rodzic zatrudniający nianię posługuje się NIP
Jestem osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Zatrudniłam nianię na podstawie umowy uaktywniającej.
1) Jakiego identyfikatora powinnam używać na dokumentach składanych w urzędzie skarbowym i ZUS?
W kontaktach z organami podatkowymi identyfikatorem podatkowym rodzica zatrudniającego nianię na podstawie umowy uaktywniającej jest NIP. Numer ten trzeba podawać na dokumentach związanych z wykonywaniem zobowiązań podatkowych, np. w zeznaniu rocznym, a także niepodatkowych należności budżetowych, których poborem zajmują się organy podatkowe i celne. Osoby, które nie mają NIP, muszą złożyć zgłoszenie identyfikacyjne. Należy zaznaczyć, że są do tego zobligowani nie tylko ci, którzy nigdy nie występowali o NIP. Taki obowiązek spoczywa również na osobach, które miały NIP, ale 1 stycznia 2012 r. został on zniesiony i obecnie w kontaktach z fiskusem posługują się numerem PESEL. Rodzic zatrudniający nianię dokonuje zgłoszenia identyfikacyjnego na formularzu NIP-7.
Należy je złożyć w urzędzie skarbowym lub wysłać na jego adres. Formą poświadczenia nadania NIP jest potwierdzenie. Urząd skarbowy powinien je wydać w ciągu 14 dni od złożenia zgłoszenia identyfikacyjnego.
W każdym przypadku rodzic jest płatnikiem składek ubezpieczeniowych niani. Zatrudniając nianię na podstawie umowy uaktywniającej, Czytelniczka powinna więc zgłosić się w ZUS jako płatnik składek. Zgłoszenia płatnika składek będącego osobą fizyczną dokonuje się na druku ZUS ZFA. W bloku II. tego druku, jako dane identyfikacyjne płatnika składek, Czytelniczka powinna podać swoje dane. W przypadku gdy płatnik jest osobą nieprowadzącą pozarolniczej działalności, podaje NIP oraz PESEL lub serię i numer dowodu osobistego albo paszportu. Wynika tak z art. 35 pkt 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.).
Zgłaszając natomiast nianię do ubezpieczeń, należy w danych identyfikacyjnych ubezpieczonego (niani) podać jej PESEL. Serię i numer dowodu osobistego lub paszportu osoby ubezpieczonej płatnik podaje tylko wtedy, gdy nie nadano jej numeru PESEL.
2) Czy powinnam co miesiąc opłacać za nianię zaliczkę na podatek dochodowy?
NIE. Rodzina (lub rodzic), która zatrudni nianię na podstawie umowy uaktywniającej, nie pełni w stosunku do niej roli płatnika podatku. Od jej dochodu nie odprowadza więc zaliczek na podatek dochodowy. Natomiast sama niania nie musi, ale może, opłacać podatek od swoich dochodów w systemie miesięcznych zaliczek. Jeśli podejmie decyzję o ich opłacaniu, wówczas - gdy w trakcie roku niania już raz wpłaci zaliczkę - zobowiązana jest kontynuować wpłaty w następnych miesiącach do końca danego roku podatkowego.
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Inne zagadnienia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|