Gazeta Podatkowa nr 14 (951) z dnia 18.02.2013
Kara za niezgłoszenie osobistego rachunku bankowego
Nie prowadzę działalności gospodarczej. Kilka miesięcy temu zlikwidowałam dotychczasowe konto bankowe i założyłam nowe. Nie poinformowałam jednak o tym urzędu skarbowego. Numer nowego rachunku bankowego zgłoszę dopiero wraz ze złożeniem zeznania rocznego, w którym mam nadpłatę podatku. Czy za niepoinformowanie urzędu skarbowego o zmianie konta mogę dostać karę?
NIE. Osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej nie mają obowiązku zgłaszać w urzędzie skarbowym swoich rachunków bankowych. Nie mogą więc być ukarane za niepodanie tej informacji.
Dyspozycję co do formy zwrotu nadpłaty można zawrzeć w zeznaniu (w części przeznaczonej na wpisanie informacji uzupełniających).
Osoby nieprowadzące działalności gospodarczej dane o koncie przekazują tylko wtedy, gdy chcą otrzymać na nie nadpłatę podatku. W ich przypadku jest to fakultatywna, a nie obligatoryjna forma zwrotu nadpłaty. Osoby te mogą bowiem wybrać jeden z trzech sposobów otrzymania pieniędzy: przelew, przekaz pocztowy lub wypłata gotówki w kasie. Wynika to z art. 77b § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej. Wyjątek stanowią nadpłaty, których wysokość nie przekracza obecnie 8,80 zł, a podatnik wystąpi o jej zwrot. Takie kwoty są wyłącznie wypłacane w kasie - urząd skarbowy nie prześle ich przekazem pocztowym, ani nie przeleje na konto.
Warunkiem zwrotu nadpłaty podatku przelewem jest zgłoszenie w urzędzie skarbowym numeru osobistego rachunku bankowego. Można podać tylko takie konto, którego jest się właścicielem lub współwłaścicielem. Zgłoszenia dokonuje się na formularzu oznaczonym symbolem ZAP-3. Należy podać: numer rachunku bankowego, imię i nazwisko posiadacza, nazwę banku (oddziału), a w przypadku konta prowadzonego za granicą - również kraj siedziby banku (oddziału).
Podatnik, który zgłasza zmianę swojego rachunku bankowego, nie musi składać dwóch formularzy: jednego zawiadamiającego o zlikwidowaniu poprzedniego konta, a drugiego z danymi nowego. Wystarczy jedno zgłoszenie - z danymi nowego rachunku bankowego. Uznaje się to za aktualizację stanu poprzedniego.
Nie ma terminu złożenia ZAP-3. Ważne jest jednak, aby urząd skarbowy miał informację o aktualnym numerze konta przed dokonaniem zwrotu nadpłaty podatku. Zgłoszenie ZAP-3 najlepiej więc złożyć wraz z zeznaniem wykazującym nadpłatę. Trzeba jednak pamiętać, że tego formularza nie można przesłać przez internet za pośrednictwem systemu e-Deklaracje. Należy go złożyć w wersji papierowej - zarówno wtedy, gdy zeznanie ma formę papierową, jak elektroniczną. ZAP-3 można złożyć w urzędzie skarbowym lub przesłać na jego adres.
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Inne zagadnienia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|