Gazeta Podatkowa nr 44 (981) z dnia 3.06.2013
Interpretacja podatkowa nie wiąże podatnika
Otrzymałem indywidualną interpretację w zakresie VAT. Nie zgadzam się z zawartym w niej stanowiskiem. Czy mimo to muszę się do niej stosować?
NIE. Każdy, kto ma wątpliwości co do zakresu i sposobu stosowania przepisów podatkowych w swojej indywidualnej sprawie, może zwrócić się do fiskusa o przedstawienie ich pisemnej interpretacji. Pytać można o stan faktyczny - sytuację już zaistniałą, lub zdarzenie przyszłe - sytuację dopiero planowaną.
Interpretacja podatkowa nie jest dla wnioskodawcy wiążąca. Nie ma on obowiązku stosować się do zawartej w niej wykładni przepisów podatkowych, np. sporządzając zgodnie z nią korekty złożonych rozliczeń. Zależy to wyłącznie od jego woli. Zastosowanie się do interpretacji nie może jednak przynieść jej adresatowi szkody. Nie ponosi on negatywnych skutków zmiany interpretacji, uchylenia jej przez sąd administracyjny lub nieuwzględnienia w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej.
Zakres ochrony zależy od tego, kiedy miały miejsce skutki podatkowe związane ze zdarzeniem będącym przedmiotem interpretacji - przed czy po doręczeniu jej adresatowi. W pierwszym przypadku nie jest wszczynane postępowanie karne skarbowe, a rozpoczęte podlega umorzeniu, oraz unika się zapłaty odsetek za zwłokę. W drugim przypadku, poza wspomnianymi korzyściami, uzyskuje się również zwolnienie z obowiązku uiszczenia podatku. Zakres tego zwolnienia zależy od tego, w jakich okresach rozliczany jest podatek: rocznie, kwartalnie czy miesięcznie (więcej w tabeli). Interpretacja spełnia swoją funkcję ochronną tylko w odniesieniu do przedstawionej w niej sytuacji. Jeżeli okaże się, np. podczas postępowania podatkowego, że odbiega ona od rzeczywistości, uzyskane od fiskusa wyjaśnienia nie stanowią żadnego zabezpieczenia.
Należy pamiętać, że niekorzystną interpretację podatkową można zaskarżyć do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Warunkiem złożenia skargi jest uprzednie wezwanie na piśmie organu interpretacyjnego do usunięcia naruszenia prawa. Na złożenie takiego wezwania jest 14 dni od dnia doręczenia interpretacji. Skargę wnosi się natomiast w ciągu 30 dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu interpretacyjnego na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa. Jeżeli taka odpowiedź nie zostanie udzielona, na złożenie skargi jest 60 dni od dnia wniesienia wezwania.
rodzaj podatku |
zakres zwolnienia |
podatek rozliczany rocznie |
okres do końca roku podatkowego, w którym doręczono zmienioną interpretację indywidualną albo doręczono organowi podatkowemu odpis orzeczenia sądu administracyjnego uchylającego interpretację indywidualną ze stwierdzeniem jego prawomocności |
|
okres do końca kwartału, w którym doręczono zmienioną interpretację indywidualną albo doręczono organowi podatkowemu odpis orzeczenia sądu administracyjnego uchylającego interpretację indywidualną ze stwierdzeniem jego prawomocności, oraz kwartał następny |
podatek rozliczany miesięcznie |
okres do końca miesiąca, w którym doręczono zmienioną interpretację indywidualną albo doręczono organowi podatkowemu odpis orzeczenia sądu administracyjnego uchylającego interpretację indywidualną ze stwierdzeniem jego prawomocności, oraz miesiąc następny |
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Inne zagadnienia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|