Gazeta Podatkowa nr 64 (1001) z dnia 12.08.2013
Wypowiedzenie pełnomocnictwa
Urząd skarbowy wysłał decyzję na adres mojego pełnomocnika, który wcześniej wypowiedział pełnomocnictwo i decyzji nie odebrał. Ustanowiłem nowego pełnomocnika i natychmiast poinformowałem o tym organ. Czy decyzja nie powinna być ponownie wysłana na adres nowego pełnomocnika? Urząd twierdzi, że decyzja została skutecznie doręczona w trybie zastępczym.
Jeżeli strona ustanowiła pełnomocnika, pisma doręcza się pełnomocnikowi. W zakresie nieuregulowanym przepisami Ordynacji podatkowej, do pełnomocnictw i pełnomocników stosuje się przepisy prawa cywilnego. Stanowi o tym art. 137 § 4 Ordynacji podatkowej.
Zarówno pełnomocnik, jak i mocodawca mogą wypowiedzieć pełnomocnictwo. Wypowiedzenie pełnomocnictwa przez mocodawcę odnosi skutek prawny w stosunku do organu podatkowego z chwilą zawiadomienia go o tym. Gdy zatem organ podatkowy uzyska informację o zmianie pełnomocnika przed wysłaniem decyzji wymiarowej, powinien decyzję skierować na adres nowego pełnomocnika.
Inaczej ma się rzecz, gdy pełnomocnictwo wypowie adwokat lub radca prawny. Zgodnie bowiem z art. 94 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego (Dz. U. z 1964 r. nr 43, poz. 296 ze zm.), adwokat lub radca prawny, który wypowiedział pełnomocnictwo, obowiązany jest działać za stronę jeszcze przez dwa tygodnie, chyba że mocodawca zwolni go od tego obowiązku. Przy czym zwolnienie to powinno być jasno wyrażone i znajdować się w aktach sprawy. Samo ustanowienie nowego pełnomocnika warunku tego nie spełnia.
Załóżmy, że radca prawny lub adwokat wypowiedzieli pełnomocnictwo i w okresie dwóch tygodni od dnia wypowiedzenia otrzymali zawiadomienie o przesyłce, której w ciągu następnych 14 dni nie podjęli. Niewątpliwie, mając na względzie treść przytoczonego art. 94 § 2 K.p.c., zobowiązani byli jeszcze przez dwa tygodnie działać w interesie swojego mocodawcy m.in. odbierając skierowane do nich pisma z urzędu skarbowego. Skoro decyzja organu podatkowego doręczona była przez operatora pocztowego, to zgodnie z art. 150 § 2 Ordynacji podatkowej doszło do doręczenia zastępczego z upływem 14 dnia od zawiadomienia adresata o nadejściu przesyłki. Wobec tego organ podatkowy nie musiał wysyłać ponownie decyzji na adres nowego pełnomocnika.
"Zasadą w postępowaniu podatkowym jest, że pisma doręcza się stronie. Jeżeli jednak jest ona reprezentowana przez pełnomocnika zasada ta doznaje istotnego wyłomu, albowiem wszelką korespondencję należy kierować do rąk ustanowionego pełnomocnika". Prawomocny wyrok WSA w Gdańsku z dnia 17 kwietnia 2012 r., sygn. akt I SA/Gd 135/12 |
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Inne zagadnienia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|