Gazeta Podatkowa nr 87 (1024) z dnia 31.10.2013
Wynagrodzenie dla płatnika za pobór podatków
Prowadzę działalność gospodarczą. Zatrudniam jednego pracownika. Czy mogę pobierać wynagrodzenie z tytułu odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od pensji wypłacanej pracownikowi?
TAK. Płatnik to osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, która na podstawie przepisów prawa podatkowego jest zobowiązana do obliczenia podatku, pobrania go od podatnika i wpłacenia we właściwym terminie organowi podatkowemu. Taką definicję podaje art. 8 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.). Pod pojęciem "podatek" rozumie się nie tylko podatki w ścisłym tego słowa znaczeniu, ale również zaliczki na podatek.
Płatnik pośredniczy między podatnikiem a organem podatkowym w wykonaniu zobowiązania podatkowego. Z jednej strony ma zapobiegać uchylaniu się od płacenia danin przez podatnika i zapewnić wpływy do budżetu, a z drugiej - wyręcza podatnika w rozliczaniu się z fiskusem. Prawidłowe wykonywanie tych zadań jest premiowane. Płatnik, który terminowo wpłaca podatki pobrane na rzecz budżetu państwa, ma prawo do zryczałtowanego wynagrodzenia. Przysługuje mu ono w wysokości 0,3% kwoty pobranych podatków. Jest ono potrącane z pobranej kwoty.
Wynagrodzenie płatnika pobrane nienależnie lub w zawyżonej wysokości traktowane jest jak zaległość podatkowa.
Prawo do wynagrodzenia przysługuje każdemu płatnikowi. Nie ma znaczenia rodzaj prowadzonej działalności, forma prawna, liczba zatrudnianych osób itp. Wymagane jest jedynie spełnienie dwóch warunków: obliczenie i pobranie podatku od podatnika oraz terminowa wpłata na rzecz organu podatkowego. Odnosząc to do sytuacji przedstawionej w pytaniu, należy więc stwierdzić, że przedsiębiorca prowadzący indywidualną działalność gospodarczą, który pobiera i odprowadza do urzędu skarbowego zaliczki na podatek dochodowy od pensji pracownika, ma prawo do wynagrodzenia przysługującego płatnikowi.
"(…) o wysokości zryczałtowanego wynagrodzenia płatnika z tytułu terminowego wpłacania podatków pobranych na rzecz budżetu państwa decyduje obiektywne kryterium jakim jest prawidłowa (zgodna z przepisami materialnego prawa podatkowego) wysokość podatku w dacie jego poboru". Wyrok NSA z dnia 25 sierpnia 2011 r., sygn. akt II FSK 442/10 |
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Inne zagadnienia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|