Gazeta Podatkowa nr 99 (1036) z dnia 12.12.2013
Ponowny wniosek o interpretację
W ubiegłym roku otrzymałem interpretację indywidualną dotyczącą interesującego mnie zagadnienia w zakresie VAT. Organ podatkowy zgodził się z moim stanowiskiem. Z początkiem przyszłego roku pewnym zmianom ulegną przepisy w zakresie VAT, w tym dotyczące zagadnienia poruszonego we wspomnianej interpretacji. Czy w tej sytuacji mogę ponownie wystąpić z wnioskiem o wydanie interpretacji w tej samej sprawie?
TAK. Podatnik ma prawo ponownie zwrócić się o wydanie interpretacji indywidualnej w tej samej sprawie. Przepisy Ordynacji podatkowej nie pozbawiają podatników prawa do ponownego zwrócenia się z wnioskiem o wydanie interpretacji w sytuacji, gdy dotyczyć on będzie tego samego stanu faktycznego, jak ten, który został już rozstrzygnięty. Powodem wystąpienia z wnioskiem o interpretację może być zmiana przepisów, tak jak ma to miejsce w omawianej sytuacji.
Ustawodawca zastrzegł, że interpretacji nie wydaje się jedynie w zakresie tych elementów stanu faktycznego, które w dniu złożenia wniosku są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej, bądź gdy sprawa została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego czy organu kontroli skarbowej. Mówi o tym art. 14b § 5 Ordynacji podatkowej.
Należy zauważyć, że podatnik uzyskując interpretację indywidualną, zawierającą informację o stanowisku organu podatkowego w danej sprawie, nie ma obowiązku stosowania się do niej. Ma on możliwość wyboru, czy zastosuje się do wytycznych organu wynikających z konkretnej interpretacji, czy też nie. Przy czym zastosowanie się do interpretacji nie może szkodzić. Zyskuje się bowiem ochronę przed negatywnymi skutkami jej zmiany, uchylenia przez sąd administracyjny oraz nieuwzględnienia w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej. Wynika to z art. 14k § 1 Ordynacji podatkowej.
Trzeba pamiętać, że nie w każdym przypadku zakres tej ochrony jest taki sam. Zależy to od tego, kiedy miała miejsce sytuacja opisana w interpretacji - przed, czy po jej wydaniu. W przypadku gdy skutki podatkowe związane ze zdarzeniem, któremu odpowiada stan faktyczny będący przedmiotem interpretacji, miały miejsce przed jej doręczeniem, adresat nie jest zwolniony z obowiązku zapłaty podatku. Stanowi o tym art. 14l Ordynacji podatkowej. W takiej sytuacji uniknie się natomiast odpowiedzialności karnej skarbowej oraz zapłaty odsetek za zwłokę. Gdy skutki podatkowe związane ze zdarzeniem opisanym w interpretacji wystąpiły po jej doręczeniu, także uniknie się odpowiedzialności karnej skarbowej oraz zapłaty odsetek za zwłokę. Ponadto nie trzeba płacić podatku, gdy nie został on uregulowany w wyniku zastosowania się do interpretacji, która uległa zmianie lub nie została uwzględniona w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej. Zakres zwolnienia zależy od tego, w jakich okresach rozliczany jest podatek: rocznie, kwartalnie czy miesięcznie. Kwestię tę reguluje art. 14m Ordynacji podatkowej.
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Inne zagadnienia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|