Gazeta Podatkowa nr 16 (1057) z dnia 24.02.2014
Interpretacja podatkowa dla klienta biura rachunkowego
Prowadzę biuro rachunkowe. Czy mogę wystąpić o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych w sprawie rozliczeń jednego z moich klientów?
Indywidualne interpretacje są sposobem na poznanie stanowiska fiskusa w sprawie zakresu i sposobu stosowania przepisów podatkowych. Mogą one dotyczyć stanu faktycznego - sytuacji już zaistniałej, lub zdarzenia przyszłego - sytuacji planowanej.
Pytać można jednak tylko w swojej indywidualnej sprawie. Wynika to z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.). Przepis ten stanowi, że indywidualna interpretacja przepisów podatkowych wydawana jest na pisemny wniosek zainteresowanego w jego sprawie. Nie wolno więc pytać o sytuację dotyczącą innych podmiotów. Przedstawione we wniosku wątpliwości muszą dotyczyć sfery opodatkowania wnioskodawcy. Musi mieć on rzeczywisty (w przypadku opisywania stanu faktycznego) lub potencjalny (jeżeli przedstawia zdarzenie przyszłe) interes prawnopodatkowy w uzyskaniu wykładni przepisów podatkowych.
Właściciel biura rachunkowego nie może więc wystąpić we własnym imieniu o wydanie indywidualnej interpretacji w sprawie rozliczeń swoich klientów. Nie spełnia kryteriów pozwalających na uznanie go za stronę takiego postępowania - zainteresowanego. Sprawa nie dotyczy bowiem jego praw i obowiązków.
Właściciel biura rachunkowego może natomiast, jako pełnomocnik, złożyć w imieniu swojego klienta wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji. Przewiduje to art. 136 w zw. z art. 14h Ordynacji podatkowej. Właściciel biura rachunkowego musi legitymować się pełnomocnictwem potwierdzającym umocowanie do działania w tym zakresie. Oryginał pełnomocnictwa lub jego urzędowo poświadczony odpis należy dołączyć do wniosku. Złożenie takiego dokumentu podlega opłacie skarbowej. Wynosi ona 17 zł. Opłatę skarbową od pełnomocnictwa wpłaca się organowi podatkowemu właściwemu według miejsca złożenia dokumentu. W opisywanym przypadku wymaganą kwotę należy uregulować na rzecz prezydenta miasta właściwego ze względu na siedzibę biura Krajowej Informacji Podatkowej, do której wysyłany jest wniosek, czyli biura działającego przy izbie skarbowej uprawnionej do wydania w sprawie indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych.
Kto może złożyć wniosek o interpretację?
|
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Inne zagadnienia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|