Gazeta Podatkowa nr 22 (1063) z dnia 17.03.2014
Termin wydania interpretacji indywidualnej
Wystąpiłem do izby skarbowej o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych. Wniosek w tej sprawie wysłałem listem poleconym. Ile czasu organ podatkowy ma na wydanie interpretacji?
Organami upoważnionymi do wydawania interpretacji indywidualnych są Dyrektorzy Izb Skarbowych w: Bydgoszczy, Katowicach, Łodzi, Poznaniu i Warszawie. Aby uzyskać interpretację co do zakresu i sposobu stosowania przepisów podatkowych, należy w tej sprawie złożyć wniosek osobiście w siedzibie właściwego dyrektora izby skarbowej lub wysłać pocztą do Biura Krajowej Informacji Podatkowej działającego przy danej izbie skarbowej. Siedziby tych biur znajdują się odpowiednio w: Toruniu, Bielsku-Białej, Piotrkowie Trybunalskim, Lesznie i Płocku.
Izba skarbowa powinna wydać indywidualną interpretację przepisów podatkowych bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosku. Wynika to z art. 14d Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.). Przy czym w tym terminie urzędnicy mają obowiązek sporządzenia pisemnej wykładni przepisów podatkowych w danej sprawie, natomiast adresat może ją otrzymać już po tym okresie. Należy pamiętać, że do wspomnianego terminu nie wlicza się terminów i okresów, o których mowa w art. 139 § 44 Ordynacji podatkowej, tj.:
a) terminów przewidzianych w przepisach prawa podatkowego dla dokonania określonych czynności, np. usunięcia braków we wniosku niespełniającym wymogów określonych w przepisach,
b) okresów zawieszenia postępowania,
c) okresów opóźnień spowodowanych z winy wnioskodawcy lub z przyczyn niezależnych od organu.
Sprawa Czytelnika powinna zatem zostać załatwiona w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosku przez organ podatkowy. W tym przypadku nie ma znaczenia dzień, w którym list zawierający omawiany wniosek został nadany. Pod uwagę bierze się bowiem moment, w którym organ faktycznie otrzymał wniosek o wydanie interpretacji.
Trzeba wskazać, że wnioskodawca o każdym przypadku niedotrzymania terminu powinien być informowany. Organ interpretacyjny musi podać powody zwłoki i wskazać nowy termin wydania interpretacji. Obowiązek ten spoczywa na organie także wtedy, gdy opóźnienie wynika z przyczyn od niego niezależnych. Tak stanowi art. 140 w zw. z art. 14h Ordynacji podatkowej.
Należy zwrócić uwagę na konsekwencje niedotrzymania ustawowego terminu wydania interpretacji, o których mówi art. 14o Ordynacji podatkowej. Z przepisu tego wynika, że w razie niewydania interpretacji indywidualnej w terminie określonym w art. 14d uznaje się, że w dniu następującym po dniu, w którym upłynął termin do jej wydania, została wydana interpretacja stwierdzająca prawidłowość stanowiska wnioskodawcy w pełnym zakresie (tzw. milcząca interpretacja).
"W dniu otrzymania wniosku przez organ rozpoczyna się bieg terminu na załatwienie sprawy (wydanie interpretacji prawa podatkowego)". Z odpowiedzi Ministra Finansów na interpelację poselską nr 22694/2013 |
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Inne zagadnienia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|