Gazeta Podatkowa nr 36 (1077) z dnia 5.05.2014
Informacja w internecie o umorzonych długach podatkowych
Urząd skarbowy wydał decyzję o umorzeniu moich zaległości podatkowych. Informacja o tym została opublikowana w internecie. Czy takie sprawy nie są objęte tajemnicą skarbową?
Tajemnicą skarbową są objęte dane o podatnikach (płatnikach i inkasentach) wynikające ze składanych przez nich dokumentów oraz pozyskane przez organ podatkowy w trakcie prowadzonych procedur (np. kontroli), od innych podmiotów (np. banków) lub na podstawie własnej dokumentacji rachunkowej. Chodzi o takie informacje, jak: personalia podatnika, źródła przychodów, rodzaje i wysokość poniesionych wydatków, kwoty wpłaconych podatków, miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, osoby pozostające na utrzymaniu podatnika itp.
Dane objęte tajemnicą skarbową są zasadniczo wykorzystywane wewnątrz struktur organizacyjnych organu podatkowego, który nimi dysponuje, na potrzeby spraw podatkowych. Nie mogą być udostępniane osobom postronnym - z wyjątkiem podmiotów wymienionych w art. 295-299c Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.).
Informacje o umorzeniu znacznych zaległości podatkowych nie zostały objęte taką ochroną. Podlegają one upublicznieniu i nie stanowi to naruszenia tajemnicy skarbowej. Wynika to z art. 36 ust. 4 ustawy o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 885 ze zm.). Do publicznej wiadomości podawany jest wykaz podmiotów - osób fizycznych, osób prawnych, jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej - którym umorzono zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłaty prolongacyjne w kwocie przewyższającej 5.000 zł.
Umorzenie stanowi ulgę w spłacie zobowiązań podatkowych. Taka pomoc może być udzielona na wniosek - w sytuacjach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, lub z urzędu - w przypadku długów niewielkich lub praktycznie nieściągalnych. Przyznawana jest wyjątkowo, ponieważ skutkuje rezygnacją z części wpływów budżetowych.
Obowiązek ogłaszania wykazów podmiotów, które otrzymały decyzje umorzeniowe, spoczywa na dyrektorach izb skarbowych. Sporządzają je na podstawie danych przekazywanych przez naczelników urzędów skarbowych oraz dyrektorów izb celnych, a także własnych decyzji. Wykazy są ogłaszane w terminie 60 dni od ostatniego dnia kwartału, w którym umorzenia przekraczają narastająco od początku roku kalendarzowego 5.000 zł. Publikuje się je we właściwym wojewódzkim dzienniku urzędowym.
Wojewódzkie dzienniki urzędowe są zasadniczo ogłaszane w formie elektronicznej. Można je nieodpłatnie przejrzeć i pobrać ze stron internetowych Rządowego Centrum Legislacji. Wyjątkowo, w przypadku braku możliwości ogłoszenia aktu prawnego w postaci elektronicznej z powodu nadzwyczajnych okoliczności, dziennik urzędowy jest wydawany w formie papierowej. Po ustąpieniu przeszkód dany akt udostępnia się jednak w postaci elektronicznej.
Dane upublicznione w związku z umorzeniem długów podatkowych
|
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Inne zagadnienia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|