Gazeta Podatkowa nr 64 (1105) z dnia 11.08.2014
Termin uzupełnienia wniosku ORD-IN
Złożyłem wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów ustawy o VAT. Otrzymałem wezwanie do jego uzupełnienia w ciągu 7 dni. Ostatni dzień terminu na uzupełnienie wniosku przypada na 15 sierpnia 2014 r. Czy w tej sytuacji mogę wywiązać się z tego w poniedziałek 18 sierpnia 2014 r.?
TAK. Każdy, kto ma wątpliwości co do zakresu i sposobu stosowania przepisów podatkowych w swojej indywidualnej sprawie, może zwrócić się do fiskusa o przedstawienie ich interpretacji. Pytać można zarówno o stan faktyczny (sytuację już zaistniałą), jak i o zdarzenie przyszłe (sytuację dopiero planowaną).
Wniosek składa się na druku ORD-IN. Trzeba w nim wyczerpująco opisać sytuację, przedstawić własne stanowisko w tej sprawie oraz zadać pytanie, na które chce się uzyskać odpowiedź. Jeżeli w formularzu ORD-IN zabraknie miejsca na pełny opis sprawy, należy posiłkować się załącznikiem (załącznikami) oznaczonym symbolem ORD-IN/A. Kwestie te reguluje art. 14b Ordynacji podatkowej.
Z powołanego przepisu wynika, że wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych musi spełniać określone wymogi formalne. W przeciwnym wypadku wniosek nie zostanie rozpatrzony. Organ interpretacyjny, po stwierdzeniu uchybień, musi jednak najpierw wezwać wnoszącego wniosek o usunięcie braków. Na ich wyeliminowanie wnioskodawca ma 7 dni od dnia otrzymania wezwania. Dopiero po bezskutecznym upływie tego terminu wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia. Trzeba mieć na uwadze, że w drodze wyjątku trybu tego nie stosuje się, gdy wnioskodawca nie podał swojego adresu. Taki wniosek od razu pozostawiany jest bez rozpatrzenia - bez wysyłania wezwania.
Obliczając termin, w jakim należy usunąć braki, na uwadze trzeba mieć art. 12 § Ordynacji podatkowej. Przepis ten stanowi, że obliczając ten termin, należy pominąć dzień, w którym wezwanie zostało doręczone adresatowi. Jeśli bowiem początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie, np. doręczenie pisma, przy jego obliczaniu nie uwzględnia się dnia, w którym to zdarzenie miało miejsce. Kończy się on z upływem ostatniego z wyznaczonej liczby dni.
Należy wskazać, że na uzupełnienie wniosku zyskuje się więcej czasu, gdy ostatni dzień terminu wypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy. W takim wypadku za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych.
W omawianej sytuacji zatem termin uzupełnienia wniosku o wydanie interpretacji przesuwa się na poniedziałek 18 sierpnia br.
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Inne zagadnienia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|