Gazeta Podatkowa nr 86 (1127) z dnia 27.10.2014
Interpretacja dotycząca dwóch podatków
Zamierzam złożyć wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych. Opisane w nim będzie jedno zdarzenie. Chcę jednak uzyskać odpowiedź na dwa pytania: jedno dotyczące PIT, drugie - PCC. Jaką w tej sytuacji należy uiścić opłatę za wniesienie wniosku?
Podatnik, ubiegając się o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych, musi wnieść opłatę w wysokości 40 zł. Taka kwota jest pobierana od każdego odrębnego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego zawartego we wniosku. Wynika to z art. 14f § 1 i 2 Ordynacji podatkowej.
Wysokość opłaty za wydanie indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych zależy wyłącznie od liczby przedstawionych we wniosku odrębnych stanów faktycznych lub zdarzeń przyszłych. Chodzi o sytuacje stanowiące spójną całość - tworzących ją okoliczności nie można podzielić na oddzielne stany. Stan faktyczny to sytuacja zaistniała przed złożeniem wniosku. Zdarzenie przyszłe to sytuacja, która nie miała miejsca przed wniesieniem podania, ale wnioskodawca zakłada, że ona wystąpi lub może wystąpić w związku z podejmowanymi przez niego przedsięwzięciami. Opis musi być wyczerpujący i kompletny.
Opłata pobierana w związku ze złożeniem wniosku o wydanie interpretacji przepisów podatkowych nie zależy ani od tego, ile pytań sformułowano do jednego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, ani od tego, że pytania dotyczą różnych podatków. Wniosek opisujący jedną sytuację, ale zawierający prośbę o wyjaśnienie jej skutków podatkowych na gruncie kilku regulacji prawnych, np. PIT i PCC, należy uznać za zawierający jeden stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe. Opłata za jego wniesienie wynosi więc 40 zł.
Opłatę za wniosek o wydanie interpretacji przepisów podatkowych trzeba uregulować w ciągu 7 dni od dnia jego złożenia. Płatności można dokonać przelewem lub gotówką. Opłatę wnosi się na rzecz organu właściwego do wydania w danej sprawie interpretacji przepisów podatkowych. Wnioskodawca, który nie uiści wymaganej kwoty, jest wzywany do dopełnienia tego obowiązku. Na dokonanie wpłaty ma wówczas 7 dni od dnia otrzymania wezwania. Nieuiszczenie wymaganej kwoty w wyznaczonym terminie skutkuje pozostawieniem wniosku bez rozpatrzenia.
"(...) stan faktyczny/zdarzenie przyszłe podlega jednolitej ocenie, choć skutki tej oceny w sferze poszczególnych podatków mogą być różne. Pojęcie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego nie obejmuje jednak ich oceny prawnej, która jest dokonywana zarówno przez wnioskodawcę poprzez przedstawienie we wniosku o interpretację własnego stanowiska w sprawie, jak i organ interpretacyjny w wydanej interpretacji indywidualnej prawa podatkowego". Wyrok NSA z dnia 6 marca 2014 r., sygn. akt II FSK 745/12 |
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Inne zagadnienia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|