Gazeta Podatkowa nr 16 (1161) z dnia 23.02.2015
Do wniosku o interpretację nie dołącza się dowodów
Zamierzam wystąpić z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych w zakresie podatku VAT. We wniosku szczegółowo przedstawiłem stan faktyczny. Dla zobrazowania nurtującego mnie problemu niezbędne jest, w mojej ocenie, przedstawienie faktur i umów dotyczących sprawy. Czy w tej sytuacji mogę dołączyć je do wniosku o interpretację?
NIE. Każdy, kto ma wątpliwości co do zakresu i sposobu stosowania przepisów podatkowych w swojej indywidualnej sprawie, ma prawo wystąpić do fiskusa o ich interpretację. Uprawnia do tego art. 14b Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.).
Osoba zainteresowana uzyskaniem interpretacji indywidualnej musi we wniosku wyczerpująco opisać sytuację, w związku z którą pojawiły się problemy prawnopodatkowe, i przedstawić swoje stanowisko co do jej oceny prawnej. Przedmiotem wniosku może być stan faktyczny - sytuacja już zaistniała, lub zdarzenie przyszłe - sytuacja dopiero planowana.
Podatnik nie ma obowiązku dołączać do wniosku dowodów potwierdzających prawdziwość podanych w nim informacji. W sprawie wydania interpretacji przepisów podatkowych nie jest prowadzone klasyczne postępowanie dowodowe - nie zbiera się dowodów, aby na ich podstawie ustalić stan faktyczny sprawy. Urzędnicy nie są ani uprawnieni, ani zobowiązani do oceny prawidłowości przedstawionej przez podatnika sytuacji. Nie mogą ingerować w jej opis, kwestionować go i zmieniać. To podatnik decyduje o tym, jakie poda informacje. Natomiast urzędnicy na ich podstawie wyjaśniają treść i zakres stosowania w danej sprawie przepisów podatkowych. Ich rola sprowadza się do oceny, czy pogląd przedstawiony we wniosku jest prawidłowy.
Należy wskazać, że wprawdzie urzędnicy nie mogą domagać się od podatnika przedłożenia dowodów świadczących o prawdziwości opisanej przez niego sytuacji, mogą jednak poprosić o uzupełnienie opisu. Stanie się tak, gdy uznają, że jest on niekompletny. Stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe, którego ma dotyczyć interpretacja podatkowa, musi być bowiem przedstawiony wyczerpująco. Wymaga tego art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej.
Także sądy administracyjne w swoich orzeczeniach wskazują, że tylko treść wniosku stanowi podstawę faktyczną dla wydawanego aktu. Żadne inne dowody, w tym dokumenty, nie mogą stanowić kanwy udzielonej interpretacji. Taki pogląd wyraził m.in. WSA w Bydgoszczy w prawomocnym wyroku z dnia 16 stycznia 2013 r., sygn. akt I SA/Bd 985/12. Podobnie uznał WSA we Wrocławiu w prawomocnym wyroku z dnia 22 lutego 2013 r., sygn. akt I SA/Wr 1497/12.
Reasumując, stan faktyczny będący podstawą interpretacji Czytelnik musi przedstawić w treści wniosku. Przy czym nie musi do niego dołączać żadnych dowodów.
Trzeba podkreślić, że wyczerpujący i dokładny opis jest istotny z uwagi na fakt, iż interpretacja chroni tylko w zakresie przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego.
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Inne zagadnienia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|