Gazeta Podatkowa nr 55 (783) z dnia 11.07.2011
Odmowa wszczęcia postępowania w sprawie wydania interpretacji
Jeżeli z wnioskiem o wydanie interpretacji wystąpi osoba, której nie można przypisać cech podmiotu zainteresowanego, Minister Finansów zobligowany jest do wydania postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie. Tak uznał WSA w Rzeszowie w wyroku z dnia 10 maja 2011 r., sygn. akt I SA/Rz 141/11 (orzeczenie nieprawomocne).
Minister Finansów odmówił spółce wszczęcia postępowania w sprawie wydania interpretacji indywidualnej. Stwierdził, że dla skutecznego wszczęcia postępowania w tej sprawie koniecznym jest, aby wniosek o jej wydanie złożył podmiot zainteresowany, którym może być tylko i wyłącznie strona, w rozumieniu art. 133 Ordynacji podatkowej.
W przedmiotowej sprawie, zdaniem organu, pytanie dotyczy uprawnienia do odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z faktury wystawionej przez sprzedawcę nieruchomości, jednakże opisany stan faktyczny oraz stanowisko wnioskodawcy w przedmiotowej kwestii dotyczy jego kontrahenta. Dlatego też podmiotem uprawnionym do złożenia wniosku o wydanie interpretacji może być jedynie sprzedawca nieruchomości.
Spółka nie zgodziła się z rozstrzygnięciem fiskusa. Sprawa na skutek skargi trafiła na wokandę WSA w Rzeszowie, który uznał, że zasługuje ona na uwzględnienie.
Sąd wskazał, że uprawnionym do wystąpienia o wydanie interpretacji indywidualnej jest każdy zainteresowany, czyli podmiot, który wykaże swój interes prawny w uzyskaniu odpowiedzi na zadane pytanie, dotyczące kwestii związanych ze stosowaniem poszczególnych przepisów prawa podatkowego. Niekoniecznie musi to być podmiot zobowiązany do zapłaty podatku wynikającego z konkretnego zobowiązania podatkowego, ponieważ każde zdarzenie podatkowe może rzutować na sferę praw i obowiązków osób trzecich, niekoniecznie występujących w roli podatnika.
Według Sądu pytanie spółki o możliwość odliczenia podatku VAT z otrzymanej faktury jest dla niej istotne, jako że rzutuje bezpośrednio na rozliczenie wynikającego z niej podatku. Nie sposób jest więc stwierdzić, że spółce nie można przypisać cech podmiotu zainteresowanego w uzyskaniu odpowiedzi na zadane pytanie i na tej podstawie odmówić wszczęcia postępowania w przedmiocie wydania interpretacji. Sam bowiem fakt wystąpienia z zapytaniem jedynie o niektóre podatkowe konsekwencje konkretnej czynności opodatkowanej podatkiem VAT, w postaci dostawy towaru, w której obowiązek podatkowy spoczywa na innym podmiocie (sprzedającym), nie stanowi argumentu przemawiającego za odmową wszczęcia postępowania w sprawie.
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Inne zagadnienia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|