Gazeta Podatkowa nr 69 (1423) z dnia 28.08.2017
Postępowanie podatkowe w sprawie układu ratalnego
Złożyłem wniosek o rozłożenie na raty zapłaty zaległego podatku dochodowego wykazanego w PIT-37 za 2016 r. Ile czasu urząd skarbowy ma na wydanie decyzji?
Urząd skarbowy może, na wniosek podatnika, rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę. Taka ulga stosowana jest w wyjątkowych sytuacjach. Za jej przyznaniem musi przemawiać ważny interes podatnika lub interes publiczny.
Podatnik, składając wniosek o rozłożenie na raty zapłaty zaległości podatkowej, inicjuje postępowanie podatkowe mające na celu ustalenie, czy istnieją przesłanki udzielenia ulgi, czy nie. Urzędnicy analizują uzasadnienie zawarte we wniosku i oceniają przedstawione dowody. W razie wątpliwości mogą wezwać podatnika do uzupełnienia podania, złożenia wyjaśnień czy dostarczenia dodatkowych dokumentów.
Urząd skarbowy ma zasadniczo miesiąc na rozpatrzenie wniosku o przyznanie ulgi w spłacie zaległości podatkowej. W przypadkach szczególnie skomplikowanych postępowanie podatkowe może trwać do 2 miesięcy. Wynika to z art. 139 § 1 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2017 r. poz. 201 ze zm.). Do terminu załatwienia sprawy nie wlicza się: czasu zawieszenia postępowania, terminów przewidzianych w przepisach prawa podatkowego do dokonania określonych czynności oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy podatnika lub z przyczyn niezależnych od organu podatkowego. Urząd skarbowy ma obowiązek powiadomić podatnika o każdym przypadku zwłoki, chociażby nie był za nią odpowiedzialny. Musi podać przyczyny opóźnienia i wskazać nowy termin załatwienia sprawy. Upływ terminu - także przedłużonego - nie pozbawia organu podatkowego kompetencji do załatwienia sprawy. Nie wpływa również na ważność czynności podjętych przed, jak i po tym terminie (por. wyrok NSA z dnia 3 listopada 2016 r., sygn. akt II FSK 2966/14).
Na niezałatwienie sprawy przez urząd skarbowy w terminie (właściwym lub wyznaczonym w przypadku zwłoki) podatnik może wnieść ponaglenie do dyrektora izby administracji skarbowej. Jeżeli dyrektor izby administracji skarbowej uzna je za uzasadnione, wyznacza dodatkowy termin załatwienia sprawy oraz zarządza wyjaśnienie przyczyn opóźnienia i ustalenie osób za to odpowiedzialnych. W razie potrzeby podejmuje również środki zapobiegające nieprzestrzeganiu terminów w przyszłości. Stwierdza ponadto, czy niezałatwienie sprawy w terminie miało miejsce z rażącym naruszeniem prawa. Po wyczerpaniu trybu ponagleniowego można złożyć do wojewódzkiego sądu administracyjnego skargę na bezczynność organu podatkowego lub przewlekłe prowadzenie postępowania. Można to zrobić w każdym czasie po wniesieniu ponaglenia do właściwego organu. Przewiduje to art. 53 § 2b Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2016 r. poz. 718 ze zm.).
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Postępowanie podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|