Gazeta Podatkowa nr 74 (1740) z dnia 14.09.2020
Odwołanie pełnomocnictwa szczególnego
W postępowaniu podatkowym przed urzędem skarbowym, dotyczącym wymiaru podatku dochodowego za 2017 r., reprezentuje mnie pełnomocnik szczególny na podstawie złożonego na piśmie PPS-1. Chciałbym go odwołać i powołać nowego pełnomocnika. W jaki sposób mam powiadomić o tym urząd skarbowy?
Odwołanie pełnomocnictwa szczególnego należy zgłosić na formularzu OPS-1, a ustanowienie nowego pełnomocnika szczególnego na PPS-1.
Druki PPS-1 i OPS-1 dostępne są w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Ordynacja podatkowa.
Pełnomocnik działa w zakresie udzielonego mu umocowania. Pełnomocnictwo szczególne uprawnia do reprezentowania podatnika w określonej sprawie podatkowej lub innej wskazanej sprawie należącej do właściwości organu podatkowego. Może być ono udzielone na piśmie, w formie dokumentu elektronicznego lub zgłoszone ustnie do protokołu. Pełnomocnictwo pisemne składa się do akt sprawy według wzoru PPS-1. Może to być oryginał lub jego notarialnie poświadczony odpis. Dozwolone jest, aby pełnomocnik okazał oryginał lub notarialnie poświadczony odpis pełnomocnictwa, a organ podatkowy sporządził urzędową kopię i dołączył ją do akt sprawy. Adwokat, radca prawny i doradca podatkowy sam może uwierzytelnić odpis udzielonego mu pełnomocnictwa. Organ podatkowy ma jednak prawo w razie wątpliwości zażądać urzędowego poświadczenia podpisu mocodawcy. Podatnik może w każdej chwili odwołać ustanowionego pełnomocnika. Zawiadomienie o odwołaniu pełnomocnictwa szczególnego udzielonego na piśmie składa się do akt sprawy na formularzu OPS-1. Musi to być oryginał lub jego notarialnie poświadczony odpis. Pełnomocnik może okazać w organie podatkowym oryginał lub notarialnie poświadczony odpis zawiadomienia w celu sporządzenia jego urzędowego odpisu i dołączenia do akt sprawy. Przewiduje to art. 138e Ordynacji podatkowej.
Zmiana pełnomocnika szczególnego wymaga zatem przekazania zawiadomienia o odwołaniu dotychczasowego pełnomocnika (OPS-1) oraz pełnomocnictwa dla nowej osoby (PPS-1). Zarówno ustanowienie, jak i odwołanie pełnomocnictwa szczególnego wywiera skutek od dnia powiadomienia organu podatkowego.
Złożenie pełnomocnictwa szczególnego podlega, co do zasady, opłacie skarbowej w wysokości 17 zł. Obowiązek jej zapłaty nie występuje w przypadku udzielenia pełnomocnictwa członkowi najbliższej rodziny, tj. małżonkowi, wstępnemu (np. rodzicowi), zstępnemu (np. dziecku) lub rodzeństwu.
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Postępowanie podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|