Gazeta Podatkowa nr 62 (1937) z dnia 4.08.2022
Postępowanie podatkowe po kontroli
W naszej firmie była kontrola podatkowa w zakresie VAT. Urząd skarbowy stwierdził nieprawidłowości. Złożyliśmy korekty rozliczeń VAT. Czy urząd skarbowy może wszcząć postępowanie podatkowe?
Usunięcie wszystkich nieprawidłowości stwierdzonych w toku kontroli wyklucza wszczęcie postępowania podatkowego.
Kontrola podatkowa kończy się protokołem. Zawiera on m.in. opis dokonanych ustaleń faktycznych, dokumentację dotyczącą przeprowadzonych dowodów, ocenę prawną sprawy. Doręczenie protokołu podatnikowi otwiera drogę do skorygowania weryfikowanych rozliczeń.
Dokonanie korekty deklaracji eliminującej wszystkie uchybienia stwierdzone w toku kontroli podatkowej pozwala uniknąć postępowania podatkowego i wymiaru podatku w formie decyzji. Pokontrolne postępowanie podatkowe jest bowiem podejmowane wtedy, gdy kontrola wykaże nieprawidłowości co do wywiązywania się przez podatnika z obowiązków wynikających z przepisów podatkowych, a uchybienia te nie zostaną w całości usunięte poprzez złożenie deklaracji lub korekt deklaracji. Precyzuje to art. 165b § 1 Ordynacji podatkowej.
Urząd skarbowy ma na wszczęcie pokontrolnego postępowania podatkowego 6 miesięcy od zakończenia kontroli. Kontrola podatkowa kończy się w dniu doręczenia kontrolowanemu protokołu. Datą rozpoczęcia pokontrolnego postępowania podatkowego, podejmowanego z urzędu, jest dzień doręczenia podatnikowi postanowienia o jego wszczęciu. Upływ wspomnianego półrocznego terminu skutkuje zasadniczo przedawnieniem prawa do przeprowadzenia postępowania podatkowego. Oznacza to, że niedozwolone jest jego wszczęcie, nawet jeżeli podatnik nie usunął wszystkich uchybień stwierdzonych w toku kontroli podatkowej. Przedawnienie prawa do wszczęcia postępowania podatkowego po pół roku od zakończenia kontroli następuje tylko w zakresie spraw objętych weryfikacją (por. wyrok NSA z dnia 13 stycznia 2016 r., sygn. akt I FSK 1415/14).
Postępowanie podatkowe może być podjęte po upływie 6 miesięcy od zakończenia kontroli podatkowej tylko w dwóch przypadkach. Po pierwsze, jeżeli podatnik złoży pokontrolną korektę rozliczenia lub rozliczeń eliminującą wszystkie stwierdzone uchybienia, w wyniku czego nie ma podstaw do wszczęcia postępowania podatkowego, ale po pewnym czasie dokona ponownej korekty tego rozliczenia lub rozliczeń, która nie będzie już uwzględniała nieprawidłowości ujawnionych w toku kontroli podatkowej. Po drugie, wtedy, gdy urząd skarbowy otrzyma od organów podatkowych lub innych organów informacje uzasadniające przeprowadzenie postępowania podatkowego.
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Postępowanie podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|