Gazeta Podatkowa nr 62 (2145) z dnia 1.08.2024
Wyjazd podatnika w toku postępowania podatkowego
W urzędzie skarbowym toczy się postępowanie podatkowe w sprawie określenia wysokości mojego zobowiązania PIT za 2020 r. Muszę wyjechać na kilka tygodni. Czy postępowanie podatkowe zostanie na ten czas zawieszone, czy muszę ustanowić pełnomocnika?
Wyjazd podatnika w toku postępowania podatkowego nie stanowi przesłanki zawieszenia tego postępowania.
Podatnik będący stroną postępowania podatkowego ma obowiązek zawiadomić organ podatkowy o następującej w toku tego postępowania zmianie adresu, pod którym dokonuje się doręczeń. Obliguje do tego art. 146 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Jeżeli podatnik nie zgłosi nowego adresu, to w przypadku doręczenia pisma za pośrednictwem operatora pocztowego kieruje się je na dotychczasowy adres. Niepodjęte pismo uważa się za doręczone z upływem ostatniego dnia ustawowego okresu jego przechowywania w placówce pocztowej (tj. po 14 dniach od dnia podjęcia próby dostarczenia przesyłki i pozostawienia pierwszego awizo).
Podatnik nie ma obowiązku ustanowić pełnomocnika w toku postępowania podatkowego. Wyjątek przewiduje art. 138f Ordynacji podatkowej. Podatnik ma obowiązek wyznaczyć pełnomocnika do doręczeń, jeżeli w kraju toczy się wobec niego postępowanie podatkowe, a on zmienia adres zamieszkania lub zwykłego pobytu na adres w państwie spoza UE. Wymóg taki istnieje także wtedy, gdy podatnik nie ma miejsca zamieszkania lub zwykłego pobytu w Polsce lub w innym państwie członkowskim UE, a składa w Polsce wniosek o podjęcie postępowania podatkowego lub doręczono mu tutaj postanowienie o jego wszczęciu. Pełnomocnika do odbioru korespondencji nie musi wyznaczać osoba reprezentowana przez pełnomocnika ogólnego lub szczególnego. Nie ma takiego obowiązku także wtedy, gdy doręczanie pism stronie następuje za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Podatnik powinien w opisanej sytuacji dochować należytej staranności (chociażby aby nie dopuścić do upływu ustawowych terminów wniesienia środków zaskarżenia) i podać urzędowi skarbowemu prowadzącemu postępowanie podatkowe adres, pod którym będzie przebywał, aby móc odbierać kierowane do niego pisma. Wymóg informowania o zmianie adresu w toku postępowania podatkowego istnieje począwszy od wszczęcia tego postępowania aż do czasu doręczenia ostatecznej decyzji (por. wyrok NSA z dnia 23 czerwca 2022 r., sygn. akt III FSK 332/22). Organ podatkowy nie ma obowiązku poszukiwania aktualnych danych adresowych strony (por. wyrok NSA z dnia 16 lutego 2023 r., sygn. akt II FSK 1710/20). Podatnik może również ustanowić pełnomocnika szczególnego (do reprezentowania w toczącym się postępowaniu podatkowym) lub pełnomocnika do odbioru korespondencji.
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Postępowanie podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|