Gazeta Podatkowa nr 87 (1232) z dnia 29.10.2015
Kilku pełnomocników w sprawie
Urząd skarbowy wszczął wobec mnie postępowanie podatkowe mające na celu określenie wysokości VAT za poszczególne miesiące 2012 r. Czy tę sprawę może w moim imieniu prowadzić dwóch pełnomocników?
TAK. Podatnik ma prawo zlecić prowadzenie spraw podatkowych pełnomocnikowi. Pełnomocnikiem może być praktycznie każda osoba fizyczna, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych, czyli jest pełnoletnia i nieubezwłasnowolniona.
Nie ma żadnych ograniczeń prawnych co do liczby zastępców procesowych. Podatnik - w zależności od potrzeb - może mieć jednego lub więcej pełnomocników. Każdy z nich działa w zakresie udzielonego mu upoważnienia, a na jego podstawie dokonuje czynności prawnych w imieniu mocodawcy i ze skutkiem dla niego. Ustanowienie pełnomocnika lub pełnomocników nie zwalnia całkowicie od udziału w sprawie. Podatnik nie może korzystać z takiego zastępstwa, jeżeli charakter czynności wymaga jego osobistego działania, np. złożenia zeznań w charakterze strony.
Druki pełnomocnictw są dostępne w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Ordynacja podatkowa.
Podatnik, którego reprezentuje kilku pełnomocników, musi zdecydować o sposobie odbierania korespondencji. Wynika to z art. 145 § 3 Ordynacji podatkowej. Ogólną zasadą jest, że w przypadku ustanowienia pełnomocnika organ podatkowy jemu doręcza pisma. Podatnik, który ma kilku zastępców procesowych, musi jednak wyznaczyć jednego z nich jako właściwego do odbioru korespondencji. Jeżeli tego nie zrobi, organ podatkowy doręcza pisma tylko jednemu pełnomocnikowi, wybranemu przez siebie. Urzędnicy nie mają obowiązku wysyłać pism do wszystkich zgłoszonych zastępców procesowych podatnika.
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Postępowanie podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|