Gazeta Podatkowa nr 4 (941) z dnia 14.01.2013
Kwalifikacje biegłego powoływanego przez fiskusa
Urząd skarbowy prowadzi wobec mnie postępowanie podatkowe w sprawie wymiaru podatku dochodowego. Został powołany biegły, który ma ustalić zakres wykonanych prac remontowych budynku mających wpływ na klasyfikację podatkową poniesionych wydatków. Osoby tej nie znalazłem na liście biegłych skarbowych i sądowych. Czy w związku z tym sporządzona przez nią opinia jest wiążąca?
Urząd skarbowy, prowadząc postępowanie podatkowe, może powołać biegłego, gdy w sprawie wymagane są wiadomości specjalne. Stanowi tak art. 197 § 1 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.). Sporządzenie opinii przez biegłego jest wskazane, gdy wyjaśnienie zagadnienia potrzebnego do ustalenia stanu faktycznego wymaga wiadomości wykraczających poza zakres przeciętnej wiedzy i doświadczenia życiowego.
Nie ma szczegółowych uregulowań co do wymogów formalnych, jakie powinien spełniać biegły. Wskazuje się jedynie, że ma to być osoba dysponująca specjalistyczną wiedzą z danej dziedziny. Nie musi natomiast figurować na liście prowadzonej przez określony organ, np. izbę skarbową (biegli skarbowi) lub sąd (biegli sądowi). Każdy, kto ma specjalistyczną wiedzę, może zostać powołany przez organ podatkowy na biegłego, chyba że przepis szczególny wskazuje na konkretną kategorię osób.
NSA w wyroku z dnia 16 listopada 2010 r., sygn. akt I GSK 398/09, zaznaczył jednak, że takie stanowisko można zaakceptować tylko wtedy, gdy sporządzenie opinii biegłego jest konieczne w rzadko spotykanej specjalności. Zasada prowadzenia postępowania podatkowego w sposób budzący zaufanie do organów podatkowych nakazuje natomiast powołanie na biegłego osoby, która nie budzi żadnych wątpliwości co do wiarygodności i rzetelności. Taką pewność daje wyznaczenie do sporządzenia opinii osoby z listy biegłych sądowych prowadzonej przez prezesa sądu okręgowego. NSA dodał, że biegłym w postępowaniu przed fiskusem nie musi być osoba wpisana na listę biegłych sądowych. Organ podatkowy ma jednak wówczas obowiązek sprawdzić jej kwalifikacje.
Urząd skarbowy nie jest związany opinią biegłego. Stanowi ona jeden z dowodów w sprawie. Podlega więc ocenie na takich samych zasadach jak inne dowody - w kontekście całego zebranego materiału dowodowego. Urząd skarbowy nie może przyjmować opinii biegłego bezkrytycznie, lecz jest zobligowany ocenić jej wartość dowodową, wiarygodność i przydatność dla rozstrzygnięcia sprawy.
Biegli powoływani są na ogół w celu wydania opinii z zakresu:
|
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Postępowanie podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|