Gazeta Podatkowa nr 57 (994) z dnia 18.07.2013
Złożenie wniosku o wznowienie postępowania podatkowego
W sprawie zakończonej decyzją ostateczną wznawia się postępowanie m.in. jeżeli została wydana na podstawie przepisu, o którego niezgodności z Konstytucją RP, ustawą lub ratyfikowaną umową międzynarodową orzekł Trybunał Konstytucyjny. Tak wynika z art. 240 § 1 pkt 8 Ordynacji podatkowej.
Wznowienie postępowania w tym przypadku możliwe jest wyłącznie na żądanie strony wniesione w terminie miesiąca od dnia wejścia w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego lub publikacji sentencji orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Stanowi o tym art. 241 § 2 pkt 2 Ordynacji podatkowej.
Powyższy przepis wzbudził zainteresowanie autora interpelacji poselskiej nr 15556/2013. W jego ocenie miesiąc na dostrzeżenie orzeczenia, przeanalizowanie wyroku, jego uzasadnienia oraz przywołanych tamże przepisów, a także sporządzenie stosownego wniosku o wznowienie postępowania podatkowego to zbyt krótki okres. Stąd sugestia co do rozważenia możliwości jego wydłużenia.
Przedstawiciel Ministerstwa Finansów w odpowiedzi na wspomnianą interpelację poinformował, że w tym zakresie nie jest planowana żadna inicjatywa legislacyjna.
Resort przypomniał, że art. 241 § 1 Ordynacji podatkowej, stanowiąc, że wszczęcie postępowania w sprawie wznowienia postępowania następuje na żądanie strony, nie określa żadnych szczególnych wymagań co do treści i formy tego żądania. Zastosowanie mają w tym zakresie wprost przepisy regulujące wymagania formalne co do podań (art. 168 Ordynacji podatkowej). Przygotowanie wniosku o wznowienie postępowania w związku z orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości wbrew obawom autora interpelacji nie wymaga szczególnej znajomości zasad funkcjonowania Trybunału Sprawiedliwości, a ocena wpływu określonego orzeczenia na trwałość danej decyzji ostatecznej należy do organu podatkowego.
Resort zaznaczył, że zasadność wznowienia wynika jedynie z wykazania, iż określone orzeczenie ma wpływ na konkretną decyzję. Nie wymaga zatem udowadniania przez podatnika istnienia rażącej sprzeczności rozstrzygnięcia podjętego przez organ podatkowy z wykładnią prawa unijnego.
Przedstawiciel resortu podkreślił, że miesięczny termin dla wniesienia żądania wznowienia postępowania określony w omawianym przepisie jest oceniany w doktrynie jako termin rozsądny. W konsekwencji wydłużenie terminu, o którym mowa w art. 241 § 2 pkt 2 Ordynacji podatkowej, nie jest rozważane, także w stosunku do wyroków Trybunału Sprawiedliwości.
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Postępowanie podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|