Gazeta Podatkowa nr 82 (1019) z dnia 14.10.2013
Możliwość przeglądania akt sprawy
Urząd skarbowy prowadzi wobec mnie postępowanie podatkowe dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych za 2011 r. Wprawdzie już raz korzystałem z możliwości przeglądania akt mojej sprawy, jednak chciałbym je przejrzeć jeszcze raz. Czy jest to możliwe?
TAK. Podatnik, strona postępowania podatkowego, ma prawo wglądu w akta swojej sprawy. Może tego dokonać w lokalu organu podatkowego w obecności jego pracownika. Wynika to wprost z art. 178 Ordynacji podatkowej. Istotne jest przy tym, że akta może przeglądać na każdym etapie postępowania.
Podatnik sam decyduje, czy i jak często będzie z tego prawa korzystać. To od podatnika zależy, czy będzie przeglądał akta sprawy wielokrotnie, zrobi to tylko przed wydaniem decyzji czy też w ogóle z tego zrezygnuje. Nie ma w tym zakresie żadnych limitów czy ograniczeń.
W omawianej sytuacji Czytelnik może zatem ponownie przejrzeć akta niezależnie od tego, że już raz korzystał z tej możliwości. Mało tego, może nie tylko przeglądać akta, ale również sporządzać z nich notatki, kopie i odpisy. Poza tym podatnik może żądać uwierzytelnienia odpisów lub kopii akt sprawy oraz wydania uwierzytelnionych odpisów.
Czytelnik korzystał już z możliwości przeglądania akt, zatem znane mu są zasady ich udostępniania, warto jednak przypomnieć, że nie wszystkie dokumenty znajdujące się w aktach sprawy urząd skarbowy mu udostępni. Dotyczy to znajdujących się w aktach dokumentów zawierających informacje niejawne, a także innych dokumentów, które urząd skarbowy wyłączy z akt sprawy ze względu na interes publiczny.
Odmowa umożliwienia podatnikowi zapoznania się z tymi dokumentami, a także sporządzania z nich notatek, kopii i odpisów, uwierzytelniania odpisów i kopii lub wydania uwierzytelnionych odpisów następuje w formie postanowienia, na które służy zażalenie. Stanowi o tym art. 179 § 2 i § 3 Ordynacji podatkowej.
"Realizacja prawa do sporządzania notatek, odpisów i kopii z akt postępowania została pozostawiona stronie do jej własnej realizacji. Organ podatkowy nie może odmówić dokonania wskazanych czynności, o ile złożone przez stronę stosowne żądanie dotyczy czynności prowadzonych w siedzibie organu. Wykracza natomiast poza obowiązki procesowe organu, sporządzanie, a następnie przesyłanie stronie na jej żądanie, kserokopii całego materiału dowodowego". Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 8 sierpnia 2012 r., sygn. akt III SA/Wr 237/12 (orzeczenie nieprawomocne) |
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Postępowanie podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|