Gazeta Podatkowa nr 35 (1076) z dnia 30.04.2014
Naliczanie odsetek w trakcie postępowania podatkowego
Urząd skarbowy już trzeci miesiąc prowadzi wobec mnie postępowanie podatkowe w sprawie wymiaru podatku dochodowego od osób fizycznych. Czy w tym czasie są naliczane odsetki za zwłokę?
Sprawy podatkowe muszą być rozstrzygane możliwie szybko. Przypadki niebudzące wątpliwości urząd skarbowy powinien załatwiać niezwłocznie. Chodzi o sprawy, których rozstrzygnięcie opiera się na materiałach przedstawionych przez podatnika wraz z wnioskiem o wszczęcie postępowania podatkowego lub na faktach powszechnie znanych i dowodach dostępnych organowi podatkowemu z urzędu. Sprawy wymagające przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego powinny być wyjaśniane w zasadzie w ciągu miesiąca. Więcej czasu, bo do 2 miesięcy, urzędy skarbowe mogą poświęcić jedynie przypadkom szczególnie skomplikowanym.
Do wymienionych terminów nie wlicza się: okresów zawieszenia postępowania, terminów przewidzianych w przepisach prawa podatkowego dla dokonania określonych czynności oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy podatnika lub z przyczyn niezależnych od urzędu skarbowego.
Czas trwania postępowania podatkowego nie jest w zasadzie okresem wyłączonym z naliczania odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych. Wyjątek stanowią sytuacje, kiedy urzędnicy działają opieszale. Obciążenia odsetkowe są mniejsze, jeżeli decyzja urzędu skarbowego nie zostanie doręczona podatnikowi w ciągu 3 miesięcy od dnia wszczęcia postępowania. Odsetki nie są pobierane za okres od dnia wszczęcia postępowania do dnia doręczenia decyzji. Stanowi tak art. 54 § 1 pkt 7 Ordynacji podatkowej.
Odsetki trzeba mimo wszystko zapłacić, jeżeli do opóźnienia w wydaniu decyzji przyczynił się podatnik lub jego przedstawiciel, a także gdy powstało ono z przyczyn niezależnych od urzędu skarbowego. Analizując powody nieterminowego rozstrzygnięcia sprawy, bierze się pod uwagę takie kryteria, jak złożoność danego przypadku, liczbę i rodzaj przeprowadzanych dowodów, terminowość i zasadność czynności podejmowanych przez urzędników, przebieg postępowania podatkowego, czas niezbędny na dokonanie działań organizacyjnych, np. na pozyskanie informacji od innych organów (por. wyrok NSA z dnia 20 lutego 2014 r., sygn. akt I FSK 136/13).
"(…) korzystanie przez podatnika z jego proceduralnych uprawnień, w ramach prowadzonego postępowania podatkowego, nie uzasadnia tezy o przyczynieniu się przez stronę do opóźnienia w wydaniu decyzji, chyba że wykazane zostanie, iż podejmowane przez nią (jej przedstawiciela) działania nie mają w istocie na celu doprowadzenie do wszechstronnego wyjaśnienia wszystkich okoliczności sprawy, posiadających znaczenie dla jej rozstrzygnięcia, lecz intencją strony jest właściwie wydłużenie okresu prowadzonego postępowania". Wyrok NSA z dnia 24 stycznia 2013 r., sygn. akt II FSK 961/11 |
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Postępowanie podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|