Gazeta Podatkowa nr 41 (1082) z dnia 22.05.2014
Dowody ze sprawy karnej skarbowej w postępowaniu podatkowym
Urząd skarbowy, po tym jak zarzucił mi posługiwanie się pustymi fakturami, wszczął wobec mnie postępowanie podatkowe dotyczące określenia wysokości VAT. Do materiału dowodowego włączono zeznania świadka powołanego w postępowaniu karnym skarbowym prowadzonym w sprawie handlu fikcyjnymi fakturami. Czy urząd skarbowy może opierać się na zeznaniach osoby, która nie została przesłuchana w trakcie postępowania podatkowego?
TAK. Urzędnicy prowadzący postępowanie podatkowe mają obowiązek zgromadzić rzetelny materiał dowodowy. Dowodem może być wszystko, co przyczyni się do wyjaśnienia sprawy, pod warunkiem, że nie jest sprzeczne z prawem. Stanowi tak art. 180 § 1 Ordynacji podatkowej.
Dopuszczalne jest wykorzystanie materiałów zgormadzonych w innych procedurach. Nie ma przeszkód, aby do sprawy podatkowej włączyć dowody z postępowania karnego skarbowego, gdy mają istotne znaczenie dla jej rozstrzygnięcia. W opisywanym przypadku urzędnicy mogli więc wykorzystać w postępowaniu dotyczącym określenia wysokości VAT zeznania świadka przesłuchanego w sprawie karnej skarbowej prowadzonej w związku z handlem fikcyjnymi fakturami, jeżeli miały one wpływ na wymiar podatku. Nie trzeba powtarzać takiego dowodu. Zeznania świadka uzyskane na potrzeby postępowania karnego skarbowego są pełnoprawnym dowodem w postępowaniu podatkowym.
Podatnik ma prawo ustosunkować się do zebranego w ten sposób materiału dowodowego. Na etapie postępowania podatkowego może składać wnioski dowodowe - w tym o ponowne przeprowadzenie dowodów dopuszczonych z innych spraw. Należy jednak pamiętać, że działania urzędników w zakresie gromadzenia materiałów nie muszą pozostawać w zgodzie z oczekiwaniami podatnika co do wyboru rodzaju środków dowodowych. Wniosek dowodowy nie zostanie uwzględniony, jeżeli jego przedmiotem są okoliczności niemające znaczenia dla sprawy albo stwierdzone wystarczająco innym dowodem.
Organ podatkowy ocenia na podstawie całego zebranego materiału dowodowego, czy dana okoliczność została udowodniona.
Kwestię zrezygnowania z przeprowadzenia określonych dowodów można ponadto podnieść - jako zarzuty co do sposobu ustalenia stanu faktycznego - w odwołaniu od decyzji kończącej postępowanie podatkowe przed urzędem skarbowym. Odwołanie wnosi się do izby skarbowej. Jeżeli utrzyma on w mocy kwestionowaną decyzję, można wnieść skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Postępowanie podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|