Przegląd Podatku Dochodowego nr 19 (379) z dnia 1.10.2014
Stawiennictwo strony postępowania na wezwanie organu podatkowego a koszty podróży
Zagadnienie dotyczące kosztów postępowania przed organami podatkowymi zostało uregulowane w przepisach Ordynacji podatkowej. Z art. 264 Ordynacji podatkowej wynika, że jeżeli dalsze przepisy nie stanowią inaczej, wspomniane koszty ponosi Skarb Państwa, województwo, powiat lub gmina.
Do kosztów postępowania zalicza się m.in. koszty podróży związane z osobistym stawiennictwem strony, jeżeli postępowanie zostało wszczęte z urzędu albo gdy strona została błędnie wezwana do stawienia się. W takich przypadkach należności przysługujące stronie w związku z jej udziałem w postępowaniu przed organem podatkowym ustala się zgodnie z przepisami zawartymi w dziale 2 tytułu III ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1025) - w wysokości przewidzianej dla świadków.
Stronie postępowania podatkowego przysługuje zatem zwrot kosztów podróży z miejsca jej zamieszkania do miejsca wykonywania czynności na wezwanie organu podatkowego - w wysokości rzeczywiście poniesionych, racjonalnych i celowych kosztów przejazdu własnym samochodem lub innym odpowiednim środkiem transportu. Górną granicę należności stanowi wysokość kosztów przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju.
Żądanie zwrotu kosztów podróży nie jest jednak zasadne, w przypadku gdy w celu stawienia się na wezwanie organu podatkowego strona wykorzystuje samochód stanowiący środek trwały w prowadzonej działalności gospodarczej. Takie stanowisko organów podatkowych potwierdził WSA w Poznaniu w wyroku z 26 czerwca 2014 r., sygn. akt I SA/Po 1004/13. W uzasadnieniu tego wyroku Sąd wyjaśnił, że: "(…) koszty związane z podróżą samochodem stanowiącym środek trwały, wykorzystywanym na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, w związku z obowiązkami wynikającymi z czynności prowadzonych przez upoważnione organy stanowią koszty uzyskania przychodu, są to bowiem koszty poniesione w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Skarżący nie może więc skorzystać z prawa do zwrotu kosztów podróży, skoro ich faktycznie nie poniósł".
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Postępowanie podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|