Gazeta Podatkowa nr 91 (1236) z dnia 12.11.2015
Intercyza w kontaktach z fiskusem
Mój przyszły mąż prowadzi działalność gospodarczą. Nie chciałabym po ślubie odpowiadać za jego ewentualne długi podatkowe. Czy umowa o rozdzielności majątkowej jest skuteczna wobec urzędu skarbowego?
TAK. Podatnik, który jest w związku małżeńskim, odpowiada za zobowiązania podatkowe majątkiem osobistym oraz majątkiem wspólnym swoim i małżonka. Stanowi tak art. 29 § 1 Ordynacji podatkowej.
Skutki posiadania zaległości podatkowych przez jednego z małżonków mogą więc odczuć oboje. Urząd skarbowy może zająć na spłatę długu wspólny majątek. Majątek wspólny to przedmioty i prawa nabyte w czasie trwania wspólności majątkowej przez oboje małżonków lub jednego z nich, np. pobrane pensje, dochody z działalności gospodarczej, dochody z majątku wspólnego, środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego. Urząd skarbowy nie może natomiast ściągnąć zaległości podatkowych z majątku osobistego małżonka podatnika. Są to m.in. przedmioty nabyte przez małżonka przed zalegalizowaniem związku, prawa autorskie, spadki.
Wspólność majątkowa łączy małżonków z chwilą zawarcia związku małżeńskiego (z mocy ustawy) - chyba że zdecydują się na wprowadzenie ustroju umownego, np. ustanowienie rozdzielności majątkowej. Wynika to z art. 47 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2015 r. poz. 583 ze zm.). Intercyza musi być zawarta w formie aktu notarialnego. Można ją sporządzić przed lub po ślubie.
Organy podatkowe muszą respektować umowę ustanawiającą między małżonkami rozdzielność majątkową. Skutki prawne intercyzy nie odnoszą się jednak do zobowiązań podatkowych powstałych przed jej zawarciem. Ograniczenie to ma zapobiegać podejmowaniu przez małżonków działań prowadzących do wyłączenia lub ograniczenia wspólności majątkowej w celu usunięcia z zasięgu organu podatkowego części mienia i udaremnienia ściągnięcia długu. W omawianym kontekście interesy majątkowe małżonki podatnika najskuteczniej zabezpieczy umowa o rozdzielności majątkowej podpisana przed ślubem, która w czasie trwania małżeństwa nie zostanie rozwiązana lub zmieniona.
"Domniemanie istnienia majątku wspólnego stwarza ex lege dopiero zawarcie małżeństwa (...) Z tą też chwilą powstaje odpowiedzialność ex lege z art. 29 § 1 Ordynacji podatkowej (...) z majątku wspólnego mogą być zaspokojone tylko te zobowiązania, które powstały w czasie trwania wspólności ustawowej (...)". Wyrok SN z dnia 22 maja 2012 r., sygn. akt II UK 339/11 |
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Zobowiązania podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|