Gazeta Podatkowa nr 100 (2079) z dnia 14.12.2023
Korekta zeznania podatkowego
Popełniłam błąd w zeznaniu PIT-37 za 2022 r. Ile czasu mam na złożenie korekty tego zeznania podatkowego i dopłatę podatku?
Korekty zeznania podatkowego można dokonać do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego.
Zobowiązanie z tytułu PIT przedawnia się zasadniczo po 5 latach, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Podatek dochodowy za 2022 r. przedawni się z upływem 31 grudnia 2028 r. Termin przedawnienia zobowiązania podatkowego - a tym samym złożenia korekty rozliczenia dotyczącego tego zobowiązania - może być niekiedy dłuższy niż wspomniane 5 lat. Wydłużenie jest efektem nierozpoczęcia biegu terminu przedawnienia, np. w związku z rozłożeniem spłaty podatku na raty, jego zawieszenia, np. po wniesieniu sprawy do sądu administracyjnego na decyzję dotyczącą wymiaru podatku, lub przerwania, np. w wyniku zastosowania w toku postępowania egzekucyjnego środka egzekucyjnego (zajęcia składnika majątku podatnika). Wynika to z art. 70-70e Ordynacji podatkowej.
Trzeba ponadto pamiętać o zawieszeniu uprawnienia do złożenia korekty rozliczenia w czasie kontroli podatkowej oraz postępowania podatkowego. Wyjątkiem jest możliwość dokonania korekty przed wydaniem decyzji kończącej pierwszoinstancyjne postępowanie podatkowe prowadzone w zakresie stosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Złożenie skutecznej korekty jest ponadto wykluczone w czasie kontroli celno-skarbowej, w zakresie nią objętym, poza dwoma przypadkami. Korektę weryfikowanego w tym trybie rozliczenia można złożyć w ciągu 14 dni od dnia doręczenia upoważnienia do przeprowadzenia kontroli celno-skarbowej, a potem - w terminie 14 dni od dnia doręczenia wyniku kontroli.
Korektę zeznania podatkowego powinno się złożyć możliwie jak najszybciej po wykryciu w nim nieprawidłowości (o ile rozliczenie nie jest przedmiotem weryfikacji w ramach wymienionych procedur), zwłaszcza jeżeli efektem naniesienia poprawek jest konieczność zapłaty podatku. Uregulowanie zaległości podatkowej wiąże się z obowiązkiem pokrycia odsetek za zwłokę. Nalicza się je, co do zasady, za okres od dnia następującego po upływie terminu płatności podatku do dnia zapłaty (z zastrzeżeniem wyłączeń wskazanych w art. 54 Ordynacji podatkowej). Odsetek za zwłokę od zaległości podatkowej nie wpłaca się, jeżeli ich kwota nie przekracza 8,70 zł.
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Zobowiązania podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|