Gazeta Podatkowa nr 33 (1490) z dnia 23.04.2018
Odpowiedzialność pełnomocnika za długi podatkowe spółki z o.o.
Spółka z o.o., która ma zaległości w opłacaniu podatków, udzieliła mi pełnomocnictwa ogólnego do prowadzenia spraw podatkowych. Czy urząd skarbowy może domagać się ode mnie spłaty jej zadłużenia?
Spółka z o.o. odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania podatkowe wynikające z faktu bycia podatnikiem lub płatnikiem podatków. Wyjątkowo odpowiedzialność może być przeniesiona na osoby trzecie - w tym pełnomocnika.
Odpowiedzialność podatkową ponosi przede wszystkim podatnik. Oznacza to, że ma on obowiązek zapłaty podatku lub oddania nienależnie otrzymanej nadpłaty czy zwrotu podatku. Urząd skarbowy dochodzi więc spłaty zaległości podatkowych od podatnika. Odpowiedzialność podatkowa może być przeniesiona na inne osoby w ściśle określonych przypadkach - wskazanych w art. 107-118 Ordynacji podatkowej.
Zaległości podatkowe, których nie uda się wyegzekwować od spółki z o.o., spłacają przede wszystkim członkowie zarządu. Odpowiadają za zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań, których termin płatności upływał w czasie pełnienia przez nich obowiązków członka zarządu. Ich odpowiedzialność obejmuje także powstałe w tym okresie zaległości wymienione w art. 52 lub 52a Ordynacji podatkowej, np. nienależnie otrzymane przez spółkę nadpłaty lub zwroty podatków.
Członek zarządu uwolni się od odpowiedzialności, jeżeli wykaże, że we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub w tym czasie zostało otwarte postępowanie restrukturyzacyjne albo zatwierdzono układ w postępowaniu o zatwierdzenie układu, albo że niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości nastąpiło bez jego winy. Jeżeli obowiązek zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości powstał i istniał wyłącznie w czasie, gdy prowadzona była egzekucja przez zarząd przymusowy albo przez sprzedaż przedsiębiorstwa na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego, uznaje się, że niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości nastąpiło bez winy członka zarządu. Przesłanką wykluczającą odpowiedzialność członka zarządu jest również wskazanie przez niego mienia spółki z o.o., z którego egzekucja umożliwi spłatę zaległości podatkowych w znacznej części.
Odpowiedzialność pełnomocnika za zaległości podatkowe spółki z o.o. przewidują art. 116 § 3 Ordynacji podatkowej oraz art. 96 ust. 4b ustawy o VAT (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221 ze zm.). Pierwszy przepis stanowi, że pełnomocnik odpowiada za zaległości podatkowe spółki z o.o. w organizacji, jeżeli nie posiada ona zarządu. Z drugiej regulacji wynika, że w przypadku zarejestrowania podatnika, którego zgłoszenie rejestracyjne zostało złożone przez pełnomocnika, pełnomocnik odpowiada solidarnie wraz z podatnikiem do kwoty 500.000 zł za zaległości podatkowe podatnika powstałe z tytułu czynności wykonanych w ciągu 6 miesięcy od dnia zarejestrowania podatnika jako podatnika VAT czynnego. Taka odpowiedzialność została jednak wykluczona, jeżeli powstanie zaległości podatkowych nie wiązało się z uczestnictwem podatnika w nierzetelnym rozliczaniu podatku w celu odniesienia korzyści majątkowej.
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Zobowiązania podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|