Gazeta Podatkowa nr 52 (1509) z dnia 28.06.2018
Odsetki za zwłokę od kwoty potrąconej z pensji dłużnika
Otrzymałem z urzędu skarbowego zawiadomienie o zajęciu wynagrodzenia za pracę jednego z pracowników na spłatę jego zaległości podatkowej. Cała egzekwowana kwota zostanie potrącona z najbliższej pensji. Mam jednak problem z wyliczeniem odsetek za zwłokę. Odsetki za zwłokę od dochodzonej zaległości podatkowej zostały podane w zawiadomieniu na dzień jego wystawienia, a dalsze muszę sam naliczyć. W jaki sposób mam to zrobić?
Pracodawca nalicza odsetki za zwłokę na dzień przekazania organowi egzekucyjnemu kwoty potrąconej z wynagrodzenia pracownika, stosując stawkę określoną przez organ egzekucyjny.
Urząd skarbowy, prowadząc administracyjne postępowanie egzekucyjne, może zająć wynagrodzenie za pracę dłużnika. Podstawą zastosowania tego środka egzekucyjnego jest przesłanie do pracodawcy dłużnika zawiadomienia o zajęciu tej części wynagrodzenia za pracę, która nie jest zwolniona spod egzekucji, na pokrycie dochodzonej należności pieniężnej, odsetek za zwłokę i kosztów egzekucyjnych. Pracodawca nie może wypłacać zajętej części pracownikowi, lecz musi przekazać ją urzędowi skarbowemu, aż do pełnego pokrycia egzekwowanej kwoty.
Wynagrodzenie ze stosunku pracy podlega zajęciu w zakresie określonym w Kodeksie pracy.
Urząd skarbowy podaje w zawiadomieniu m.in. informacje dotyczące odsetek z tytułu niezapłacenia dochodzonej należności w terminie. Wskazuje ich rodzaj i stawkę. Kwota odsetek za zwłokę jest podawana w zawiadomieniu na dzień jego wystawienia. Pracodawca zobligowany do prowadzenia ksiąg podatkowych ma obowiązek sam ustalić dalsze odsetki. Wylicza je za okres od dnia następnego po dniu wystawienia zawiadomienia do dnia przekazania urzędowi skarbowemu środków pieniężnych uzyskanych z zajęcia. W przypadku gdy pracodawca dokonuje wpłaty za pośrednictwem rachunku bankowego, odsetki za zwłokę nalicza do dnia obciążenia konta przekazywaną kwotą. Wynika to z art. 70 § 1 i 2 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2017 r. poz. 1201 ze zm.).
Wyliczeń należy dokonać na podstawie stawki podanej w zawiadomieniu o zajęciu wynagrodzenia. Urząd skarbowy ma obowiązek powiadamiać pracodawcę dłużnika o każdorazowej zmianie stawki odsetek za zwłokę. Jeżeli nie zrobi tego w porę, pracodawca nie odpowiada za nieprawidłowe obliczenie ich kwoty.
Definicja ksiąg podatkowych Księgami podatkowymi, w rozumieniu Ordynacji podatkowej, są księgi rachunkowe, podatkowa księga przychodów i rozchodów, ewidencje oraz rejestry, do których prowadzenia, do celów podatkowych, na podstawie odrębnych przepisów, zobowiązani są podatnicy, płatnicy lub inkasenci. |
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Zobowiązania podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|