Gazeta Podatkowa nr 40 (977) z dnia 20.05.2013
Reklamacja w sprawie nieotrzymania nadpłaty
PIT-37 za 2012 r. złożyłem ponad 3 miesiące temu. Wykazałem w nim 550 zł nadpłaty podatku, która miała być mi zwrócona przekazem pocztowym. Do tej pory nie otrzymałem jednak pieniędzy. Czy w urzędzie skarbowym dowiem się, czy i kto odebrał nadpłatę?
Na zwrot nadpłaty wykazanej przez podatnika w rocznym rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych urząd skarbowy ma 3 miesiące od dnia złożenia zeznania. Stanowi o tym art. 77 § 1 pkt 5 Ordynacji podatkowej. Osoby niezobligowane do posiadania rachunku bankowego mogą wybrać jedną z następujących form otrzymania pieniędzy: przelew na konto, przekaz pocztowy, wypłatę gotówki w kasie.
1% od kwoty przekazu + 5,20 zł - opłata Poczty Polskiej SA za przekaz pocztowy.
Nadpłata, po weryfikacji prawidłowości jej wyliczenia, nie jest oddawana automatycznie. Urzędnicy sprawdzają, czy podatnik ma długi. Nadpłata podlega z urzędu zaliczeniu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę, odsetek określonych w decyzji wydanej na podstawie w art. 53a Ordynacji podatkowej (odsetek od zaliczek) oraz bieżących zobowiązań podatkowych. Dopiero gdy na podatniku nie ciążą wymienione zobowiązania, otrzyma pieniądze - chyba że złoży wniosek o zarachowanie całej lub części należnej mu kwoty na poczet przyszłych podatków.
Nadpłata, jako wierzytelność przysługująca podatnikowi wobec organu podatkowego, może być ponadto zajęta w całości lub w części na pokrycie długów egzekwowanych przez administracyjny organ egzekucyjny, np. niezapłacone mandaty za wykroczenia drogowe, lub komornika sądowego, np. alimenty.
Jeśli w opisywanym przypadku nie występuje żadna z powyższych przeszkód w przekazaniu nadpłaty, należy upewnić się w urzędzie skarbowym, czy i kiedy wypłata pieniędzy została zrealizowana. Poczta Polska SA doręcza przekazy pocztowe w ciągu 2-4 dni roboczych od dnia nadania. Pieniądze mogą być wypłacone adresatowi, jego pełnomocnikowi, a także osobie pełnoletniej zamieszkałej razem z adresatem, jeżeli wcześniej nie złożył on w placówce pocztowej zastrzeżenia w zakresie doręczenia przekazu pocztowego. Wynika to z art. 37 ust. 2 pkt 1, 2 i 3 Prawa pocztowego (Dz. U. z 2012 r. poz. 1529).
Jeżeli urząd skarbowy przekazał nadpłatę, a żadna z wymienionych osób jej nie odebrała, należy uruchomić postępowanie reklamacyjne. Prawo wniesienia reklamacji przysługuje nadawcy (urzędowi skarbowemu) oraz adresatowi (podatnikowi) - w przypadku gdy nadawca zrzeknie się na jego rzecz prawa dochodzenia roszczeń.
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Zobowiązania podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|