Gazeta Podatkowa nr 47 (984) z dnia 13.06.2013
Wyjaśnienie korekty deklaracji podatkowych
Mam błąd w deklaracji VAT-7 za styczeń 2013 r. Korekta tego rozliczenia pociąga za sobą konieczność skorygowania również następnych deklaracji (za luty, marzec i kwiecień). Czy do każdej deklaracji korygującej muszę dołączyć uzasadnienie przyczyn sporządzania korekty, czy mogę napisać jedno wyjaśnienie?
Korekty błędnie sporządzonego rozliczenia dokonuje się poprzez złożenie deklaracji korygującej wraz z pismem uzasadniającym przyczyny dokonania zmian. Takie wymogi zostały sformułowane w art. 81 § 2 Ordynacji podatkowej. W uzasadnieniu należy wskazać, które elementy rozliczenia zostały zmienione, w jakim zakresie i dlaczego.
Problem sporządzenia wyjaśnienia pojawia się w przypadku korygowania jednocześnie większej liczby deklaracji. Przepisy Ordynacji podatkowej nie rozstrzygają, czy w takiej sytuacji można złożyć jedno uzasadnienie, czy do każdego poprawianego rozliczenia trzeba dołączyć odrębne pismo.
W przypadku korekt składanych w formie papierowej przyjmuje się, że gdy korekty dotyczą tego samego podatku i wynikają z tego samego powodu, uzasadnienie można zawrzeć w jednym dokumencie. W innych sytuacjach "zbiorcze" wyjaśnienie nie jest dopuszczalne.
Taka praktyka nie sprawdza się w przypadku korekt składanych drogą elektroniczną. Za każdym razem w poprawianej deklaracji trzeba zaznaczyć, że stanowi ona korektę. System e-Deklaracje nie przyjmie kolejnego rozliczenia za ten sam okres. Zakreślenie rubryki "korekta" powoduje natomiast automatyczne wygenerowanie do wypełnienia formularza uzasadnienia przyczyn naniesienia zmian oznaczonego symbolem ORD-ZU. Wyjaśnienie to trzeba więc sporządzić tyle razy, ile jest składanych deklaracji korygujących. Nie ma możliwości ominięcia tej procedury.
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Zobowiązania podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|