Gazeta Podatkowa nr 18 (1059) z dnia 3.03.2014
Rozliczenie wpłaty niepokrywającej długu i odsetek
Zalegam z zapłatą VAT. Czy mogę w pierwszej kolejności uiścić zaległy podatek, aby nie rosły odsetki za zwłokę, a później uregulować odsetki?
NIE. Podatnik, uiszczając podatek po terminie płatności, musi liczyć się z koniecznością zapłaty odsetek za zwłokę. Aby ustalić ich wysokość, trzeba najpierw przemnożyć kwotę zaległości podatkowej przez liczbę dni opóźnienia w jej uregulowaniu i obowiązującą w tym czasie stawkę odsetek. Następnie uzyskaną wartość dzieli się przez 365. Wynik podlega zaokrągleniu do pełnych złotych. Końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 gr pomija się, a wynoszące 50 gr i więcej podwyższa do pełnych złotych. Jeżeli dług istniał w okresach, w których obowiązywały różne stawki odsetek za zwłokę, odsetki wylicza się odrębnie za każdy z nich. Zaokrągleniu podlega natomiast suma odsetek za poszczególne okresy.
W drodze wyjątku nie wpłaca się odsetek, których kwota nie przekracza obecnie 8,70 zł. Chodzi o kwotę przed zaokrągleniem wyliczoną z dokładnością co do groszy.
Odsetki nie są samodzielnym, oderwanym od zaległości podatkowej, świadczeniem. Mają one charakter akcesoryjny w stosunku do należności głównej. Wpłata dokonana na pokrycie zaległości podatkowej powinna więc obejmować zaległy podatek i odsetki za zwłokę. W przeciwnym razie zostanie rozliczona zgodnie z art. 55 § 2 Ordynacji podatkowej. Oznacza to, że urząd skarbowy zaliczy otrzymane pieniądze proporcjonalnie na poczet zaległości podatkowej i odsetek za zwłokę. Dokona tego w stosunku, w jakim w dniu wpłaty pozostaje kwota zaległości podatkowej do kwoty odsetek. Nie wolno zastosować innej metody, np. zaliczyć wpłaty tylko na należność główną.
W sprawie rozliczenia kwoty niewystarczającej na pokrycie całej zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę urząd skarbowy wydaje postanowienie. Ma ono charakter informacyjny - nie przesądza o istnieniu długu wobec fiskusa. Urząd skarbowy musi jednak określić wysokość zaległego podatku i odsetek na dzień dokonania wpłaty oraz wskazać sposób zarachowania. Podatnik powinien mieć bowiem możliwość zweryfikowania tych wyliczeń. Postanowienie w sprawie rozliczenia wpłaty można zakwestionować, wnosząc zażalenie do izby skarbowej.
Podatnik, który wpłaci kwotę niepokrywającą w całości zaległego podatku i należnych odsetek za zwłokę, jest wciąż dłużnikiem fiskusa. Zaległość stanowi kwota pozostała po zastosowaniu opisanego rozliczenia. Rosną od niej odsetki za zwłokę. Pobierane są one za okres: od dnia następującego po dniu, w którym upłynął termin płatności podatku, do dnia uregulowania zaległości (włącznie z tym dniem).
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Zobowiązania podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|