Gazeta Podatkowa nr 63 (1104) z dnia 7.08.2014
Umorzenie długów płatnika wobec fiskusa
Prowadzę firmę budowlaną. Od kilku miesięcy nie odprowadzam do urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń pracowników. Czy mogę ubiegać się o umorzenie tych zaległości?
NIE. Rolą płatnika jest obliczenie podatku (zaliczki na podatek), pobranie go od podatnika i wpłacenie we właściwym terminie organowi podatkowemu. Pośredniczy między podatnikiem a fiskusem w wykonaniu zobowiązania podatkowego.
Płatnikowi nie wolno ubiegać się o umorzenie należności, których nie odprowadził. Wynika to z art. 67c § 1 Ordynacji podatkowej. Umorzenie zaległości płatnika jest dopuszczalne wyłącznie z urzędu - w dwóch przypadkach. Urząd skarbowy może z własnej inicjatywy darować długi związane z wykonywaniem funkcji płatnika, które nie zostały spłacone w zakończonym postępowaniu likwidacyjnym lub upadłościowym. Tak samo może postąpić z należnościami pozostałymi po śmierci płatnika, których nie ma z czego dochodzić i nie ma kto ich spłacić. Chodzi o sytuację, gdy nie został żaden majątek lub są ruchomości niepodlegające egzekucji albo przedmioty codziennego użytku domowego, których łączna wartość nie przekracza 5 tys. zł. Nie ma jednocześnie spadkobierców innych niż Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego i nie można przenieść odpowiedzialności podatkowej na osobę trzecią. Stanowi o tym art. 67d § 3 Ordynacji podatkowej.
Płatnik może natomiast złożyć wniosek o odroczenie lub rozłożenie na raty przypadających od niego należności. Musi jednak wykazać, że za przyznaniem ulgi przemawia jego ważny interes lub interes publiczny. W przypadku płatników prowadzących działalność gospodarczą pod uwagę brane są również zasady przyznawania pomocy publicznej. Przedsiębiorcy mogą otrzymać ulgę: stanowiącą pomoc de minimis, niestanowiącą pomocy publicznej lub stanowiącą pomoc publiczną na określone cele. We wniosku trzeba sprecyzować rodzaj pomocy.
Decyzja w sprawie odroczenia lub rozłożenia na raty zapłaty należności podatkowych ma charakter uznaniowy. Oznacza to, że urząd skarbowy może, ale nie musi udzielić takiej ulgi, nawet jeżeli stwierdzi istnienie ważnego interesu płatnika lub interesu publicznego.
"(…) ważny interes płatnika nie może być rozumiany w sposób subiektywny, ale wymaga oceny obiektywnej, w ramach której należy odnieść się m.in. do przyczyn powstania zaległości oraz uwzględnić sytuację materialną strony, jej zdolność do realizacji układu ratalnego". Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 24 listopada 2012 r., sygn. akt I SA/Wr 1005/12 |
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Zobowiązania podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|