Gazeta Podatkowa nr 74 (1115) z dnia 15.09.2014
Przedawnienie wspólnego podatku małżonków
Urząd skarbowy wszczął wobec mnie i żony postępowanie egzekucyjne, którego celem jest ściągnięcie podatku dochodowego wynikającego z naszego wspólnego zeznania za 2012 r. Doszło do zajęcia mojej pensji. Zawiadomienie o zajęciu otrzymałem tylko ja. Czy w związku z tym nastąpiło przerwanie biegu terminu przedawnienia egzekwowanego podatku?
TAK. Zobowiązanie podatkowe ulega przedawnieniu zasadniczo po 5 latach, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Stanowi tak art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej.
Małżonkowie korzystający z łącznego opodatkowania swoich dochodów odpowiadają solidarnie za podatek wynikający ze wspólnego zeznania.
Urząd skarbowy zyskuje więcej czasu na ściganie podatników w przypadku podjęcia działań mających na celu przymusowe ściągnięcie zaległego podatku. Zastosowanie środka egzekucyjnego (tutaj: zajęcie wynagrodzenia za pracę), o którym podatnik został zawiadomiony (tutaj: poprzez doręczenie odpisu zawiadomienia o zajęciu pensji skierowanego do pracodawcy), powoduje przerwanie biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Po przerwaniu termin przedawnienia biegnie na nowo od dnia następującego po dniu, w którym zastosowano środek egzekucyjny. Wynika to z art. 70 § 4 Ordynacji podatkowej.
Przerwanie biegu terminu przedawnienia następuje za każdym razem, gdy urzędnicy zajmą składnik majątku podatnika i zawiadomią go o tym. Nie ma ograniczenia, że taki efekt osiąga się poprzez zastosowanie tylko pierwszego środka egzekucyjnego, a kolejnych nie.
Zasady te dotyczą również wspólnego podatku dochodowego małżonków wynikającego z łącznego opodatkowania ich dochodów. Sądy administracyjne stoją jednak na stanowisku, że osiągnięcie efektu w postaci przerwania biegu terminu przedawnienia tego zobowiązania w wyniku zastosowania środka egzekucyjnego nie wymaga zawiadomienia o podjętych działaniach obojga małżonków. Małżonkowie łącznie opodatkowani są jednym podmiotem w postępowaniu egzekucyjnym. Ciąży na nich wspólne zobowiązanie podatkowe. Doręczenie zawiadomienia o zastosowaniu środka egzekucyjnego jednemu małżonkowi wywołuje skutek względem obojga. W konsekwencji wystarczy, że zawiadomienie otrzyma tylko mąż albo tylko żona, aby nastąpiło przerwanie biegu ich zobowiązania podatkowego (por. wyrok NSA z dnia 7 maja 2014 r., sygn. akt II FSK 1316/12).
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Zobowiązania podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|