Gazeta Podatkowa nr 89 (1130) z dnia 6.11.2014
Odsetki za zwłokę od niesłusznie otrzymanego zwrotu VAT
W deklaracji VAT-7 za czerwiec 2014 r. wykazałem nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy. Kwota ta została przelana na moje konto. Okazało się jednak, że nadwyżka została zawyżona. Sporządziłem korektę rozliczenia. Część kwoty otrzymanej tytułem zwrotu podatku muszę oddać. Od jakiej daty należy liczyć odsetki za zwłokę?
Podatnik, u którego w danym okresie rozliczeniowym wystąpi w VAT nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, ma prawo wystąpić o zwrot tej różnicy na swój rachunek prowadzony przez bank lub SKOK. Zdarza się, że po otrzymaniu pieniędzy zachodzi konieczność skorygowania rozliczenia, a otrzymany zwrot okazuje się być nienależny lub zawyżony.
Korekty dokonuje się poprzez złożenie deklaracji korygującej wraz z pismem uzasadniającym przyczyny naniesienia zmian. Deklaracja korygująca to nowa wersja rozliczenia zawierająca poprawione dane lub wartości. W wyjaśnieniu należy natomiast wskazać, które elementy rozliczenia zostały poprawione i dlaczego.
Zwrot podatku, który podatnik dostał nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej, traktowany jest na równi z zaległością podatkową - chyba że podatnik wykaże, iż nie nastąpiło to z jego winy. Stanowi tak art. 52 § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej. Kwotę niesłusznie uzyskaną - w opisywanym przypadku różnicę między zwrotem otrzymanym na podstawie pierwotnego rozliczenia a zwrotem wynikającym z deklaracji korygującej - należy przekazać urzędowi skarbowemu. Wiąże się to z konsekwencjami odsetkowymi. Odsetki za zwłokę nalicza się za okres od dnia zwrotu podatku do dnia wpłaty równowartości nienależnie otrzymanej kwoty (włącznie z tym dniem). Odsetek za zwłokę nieprzekraczających 8,70 zł nie uiszcza się.
Dniem zwrotu podatku w przypadku realizacji zwrotu przelewem, jest dzień obciążenia rachunku bankowego urzędu skarbowego. Nie musi być to ten sam dzień, w którym pieniądze wpłyną na konto podatnika. Może więc być problem z określeniem daty zwrotu podatku. Informację o niej można uzyskać lub potwierdzić w urzędzie skarbowym.
W drodze wyjątku nienależnie otrzymanego zwrotu podatku nie traktuje się na równi z zaległością podatkową, jeżeli zwrot nastąpił po naniesieniu zmian w rozliczeniu w czasie czynności sprawdzających, w trybie wskazanym w art. 274 Ordynacji podatkowej, czyli po dokonaniu korekty przez organ podatkowy lub na jego wezwanie przez podatnika. Kwotę nienależnie otrzymaną w wyniku dokonania takiej korekty trzeba oddać, ale nie nalicza się od niej odsetek za zwłokę.
"(…) na równi z zaległością podatkową traktuje się także zwrot podatku, jeżeli podatnik otrzymał go nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej lub został on zaliczony na poczet zaległości podatkowej albo bieżących lub przyszłych zobowiązań podatkowych (…). Odstępstwo od tej zasady dotyczy sytuacji, kiedy zwrot nastąpił bez winy podatnika rozumianej jako brak przyczyn leżących po stronie podatnika, tj. bez jego, związanego z przesłankami i procedurą zwrotu, działania bądź zaniechania (…). Ciężar dowodu spoczywa na podatniku, który praktycznie będzie obowiązany wykazać przyczyny ("winę") leżące po stronie innych podmiotów". Wyrok NSA z dnia 3 czerwca 2014 r., sygn. akt II FSK 1106/13 |
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Zobowiązania podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|