Gazeta Podatkowa nr 103 (1144) z dnia 24.12.2014
Termin zwrotu nadpłaty PIT po korekcie zeznania
W PIT-37 za 2013 r. zaniżyłem kwotę nadpłaty podatku dochodowego. Złożyłem więc korektę zeznania i wniosek o stwierdzenie nadpłaty. W jakim terminie urząd skarbowy zwróci mi pieniądze?
Podatnik, który podatek dochodowy od osób fizycznych rozliczył na swoją niekorzyść, np. zaniżył wysokość nadpłaty, ma prawo wystąpić o zwrot przysługujących mu pieniędzy. Wymaga to złożenia zeznania korygującego, uzasadnienia przyczyn naniesienia zmian oraz wniosku o stwierdzenie nadpłaty.
Zeznanie korygujące to nowa wersja rozliczenia. Zawiera poprawione dane lub wartości. Uzasadnienie korekty sprowadza się do wyjaśnienia, które elementy pierwotnego rozliczenia zostały zmienione, w jakim zakresie i dlaczego. We wniosku o stwierdzenie nadpłaty należy natomiast wskazać zobowiązanie, w którym wystąpiła nadpłata, kwotę nadwyżki oraz okoliczności jej powstania. Można dołączyć dokumenty uzasadniające istnienie nadpłaty, np. dowody na poniesienie wydatków odliczanych w zeznaniu korygującym w ramach ulgi podatkowej.
Termin zwrotu nadpłaty zależy od trybu weryfikacji korekty zeznania. Urzędnicy analizują złożone przez podatnika dokumenty najpierw w ramach czynności sprawdzających. Weryfikacja kończy się na tym etapie, jeżeli prawidłowość poprawionego rozliczenia nie budzi wątpliwości. Pieniądze są podatnikowi wypłacane bez wydawania decyzji stwierdzającej nadpłatę. Napłata powinna być mu zwrócona w ciągu 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty wraz ze skorygowanym zeznaniem. Nie nastąpi to jednak wcześniej niż w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia pierwotnego rozliczenia. Stanowi tak art. 77 § 1 pkt 6 lit. a) Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.).
W przypadku gdy urzędnicy mają zastrzeżenia do poprawności rozliczenia dokonanego przez podatnika, wszczynają postępowanie podatkowe. Jego efektem jest decyzja - odmawiająca stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych lub określająca jej wysokość. Nadpłata wynikająca z decyzji stwierdzającej jej wysokość powinna być podatnikowi zwrócona w ciągu 30 dni od dnia wydania rozstrzygnięcia. Wynika to z art. 77 § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej.
Podatnik, który nie otrzyma nadpłaty w terminie, ma prawo do oprocentowania. Naliczane jest ono w wysokości równej odsetkom za zwłokę od zaległości podatkowych. Oprocentowanie przysługuje od dnia złożenia wniosku wraz ze skorygowanym zeznaniem do dnia zwrotu nadpłaty - ewentualnie do dnia zaliczenia jej na poczet zaległych lub bieżących zobowiązań podatkowych lub do dnia przedłożenia podania o dokonanie zarachowania na przyszłe podatki.
Dzień zwrotu nadpłaty | |
przelew |
dzień obciążenia rachunku bankowego organu podatkowego na podstawie polecenia przelewu |
przekaz pocztowy |
dzień nadania przekazu pocztowego |
wypłata w gotówce |
dzień wypłacenia nadpłaty przez organ podatkowy lub postawienia jej do dyspozycji podatnika w kasie |
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Zobowiązania podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|