Gazeta Podatkowa nr 6 (1151) z dnia 19.01.2015
Umorzenie przez fiskusa nieskutecznej egzekucji
Urząd skarbowy umorzył postępowanie egzekucyjne prowadzone wobec mnie w celu ściągnięcia zaległości podatkowych. Powodem był brak dochodów i majątku umożliwiających spłatę długu. Czy to oznacza, że nieściągnięte zobowiązania wygasły?
NIE. Urząd skarbowy ma prawo zakończyć postępowanie egzekucyjne, które nie doprowadziło do ściągnięcia dochodzonej należności. Pozwala na to art. 59 § 2 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2014 r. poz. 1619). Przepis ten stanowi, że postępowanie egzekucyjne może być umorzone w przypadku stwierdzenia, iż nie uzyska się w nim kwoty przewyższającej wydatki egzekucyjne.
Umorzenie postępowania egzekucyjnego z powodu jego bezskuteczności nie jest jednoznaczne z wygaśnięciem nieściągniętej należności. Dług wobec fiskusa nadal istnieje. Dopuszczalne jest zresztą wszczęcie ponownej egzekucji. Urząd skarbowy może ją podjąć, gdy zostanie ujawniony majątek lub źródła dochodu dłużnika przewyższające kwotę wydatków egzekucyjnych.
Zobowiązanie podatkowe, którego nie udało się ściągnąć w trybie egzekucji administracyjnej, wygasa najczęściej w wyniku przedawnienia lub umorzenia. Przedawnienie następuje zasadniczo po 5 latach, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Stosowanie w toku egzekucji środków egzekucyjnych, np. zajęcie ruchomości, skutkuje jednak przerwaniem biegu terminu przedawnienia (o ile podatnik zostanie powiadomiony o podjętych działaniach). Po przerwaniu termin ten biegnie na nowo od dnia następującego po dniu, w którym zastosowano środek egzekucyjny. Zobowiązanie będące przedmiotem postępowania egzekucyjnego, które zostało zamknięte jako nieefektywne mimo podjętych środków egzekucyjnych, przedawni się zatem po 5 latach, licząc od dnia następującego po dniu, w którym zastosowano ostatni środek egzekucyjny.
Umorzenie postępowania egzekucyjnego jako nieskutecznego może stanowić przesłankę umorzenia nieściągniętej zaległości podatkowej. Taka ulga może być przyznana na wniosek podatnika lub z urzędu.
"Umorzenie postępowania egzekucyjnego dotyczącego należności pieniężnej w sytuacji, gdy postępowanie to nie doprowadzi do uzyskania kwoty przewyższającej koszty jego prowadzenia, następuje wedle uznania organów egzekucyjnych, które winny kierować się względami celowościowymi". Wyrok NSA z dnia 12 marca 2013 r., sygn. akt II GSK 2115/11 |
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Zobowiązania podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|