Gazeta Podatkowa nr 22 (1167) z dnia 16.03.2015
Termin złożenia korekty zeznania podatkowego
W PIT-37 za 2013 r., który złożyłem w ubiegłym roku, wykazałem niższą nadpłatę podatku, niż mi przysługiwała. Czy mogę jeszcze skorygować to rozliczenie i odzyskać pieniądze?
TAK. Podatnik, który w zeznaniu podatkowym zaniżył wysokość nadpłaty podatku dochodowego od osób fizycznych, ma prawo wystąpić o zwrot przysługujących mu pieniędzy. W tym celu należy złożyć zeznanie korygujące, uzasadnienie przyczyn naniesienia zmian oraz wniosek o stwierdzenie nadpłaty.
Druk wniosku o stwierdzenie nadpłaty jest dostępny w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Ordynacja podatkowa.
Zeznanie korygujące to poprawiona wersja rozliczenia. Sporządza się je na odpowiednim formularzu, dołączając wymagane w danym przypadku załączniki. Załączniki trzeba wypełnić także wtedy, gdy zostały złożone wraz z pierwotnym zeznaniem, a dane w nich zawarte nie zmieniły się. Uzasadnienie korekty sprowadza się do wyjaśnienia, które elementy rozliczenia zostały zmienione, w jakim zakresie i dlaczego. Wniosek o stwierdzenie nadpłaty służy natomiast wskazaniu zobowiązania, w którym wystąpiła nadpłata, kwoty nadwyżki oraz okoliczności jej powstania. Należy dołączyć do niego dokumenty potwierdzające istnienie nadpłaty.
Wniosek o stwierdzenie nadpłaty można złożyć do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Jest więc na to zasadniczo 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym przypadał termin płatności podatku. Sądy administracyjne podkreślają, że termin złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty nie podlega odroczeniu ani przedłużeniu, nie może zostać przerwany lub zawieszony. Jest to termin prawa materialnego. Skutkiem niedotrzymania go jest utrata prawa do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty (por. wyrok WSA w Gdańsku z dnia 14 stycznia 2015 r., sygn. akt I SA/Gd 1426/14).
Wniosek o stwierdzenie nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2013 r. można złożyć do 31 grudnia 2019 r. Należy pamiętać, że termin przedawnienia zobowiązania podatkowego może się wydłużyć, jeżeli jego bieg nie rozpocznie się, np. w związku z rozłożeniem spłaty podatku na raty, będzie zawieszony, np. po wniesieniu sprawy do sądu administracyjnego, lub zostanie przerwany, np. w wyniku wszczęcia przez urząd skarbowy egzekucji i zastosowania środka egzekucyjnego. Zdarzenia powodujące takie modyfikacje zostały wskazane w art. 70 § 2-8 oraz art. 70a Ordynacji podatkowej.
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Zobowiązania podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|