Gazeta Podatkowa nr 43 (1188) z dnia 28.05.2015
Umorzenie zaległości podatkowych po bezskutecznej egzekucji
Nie mam dochodów i majątku. Urząd skarbowy umorzył w związku z tym postępowanie egzekucyjne mające na celu ściągnięcie moich zaległości podatkowych. Czy to oznacza, że zaległości podatkowe zostały umorzone z urzędu, czy muszę złożyć wniosek o ich umorzenie?
Urząd skarbowy ma prawo umorzyć postępowanie egzekucyjne prowadzone wobec podatnika w celu ściągnięcia zaległości podatkowej, gdy stwierdzi, że nie uzyska się w nim kwoty przewyższającej wydatki egzekucyjne. Pozwala na to art. 59 § 2 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2014 r. poz. 1619 ze zm.).
Umorzenie postępowania egzekucyjnego z powodu jego bezskuteczności nie jest jednoznaczne z wygaśnięciem nieściągniętego zobowiązania podatkowego. Podatnik nadal jest dłużnikiem fiskusa. Umorzenie nieefektywnego postępowania egzekucyjnego może być jednak argumentem przemawiającym za umorzeniem nieściągniętego długu. Urząd skarbowy może umorzyć zaległość podatkową na wniosek podatnika w przypadkach uzasadnionych jego ważnym interesem lub interesem publicznym (art. 67a § 1 pkt 3 Ordynacji podatkowej) lub z urzędu (art. 67d § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej).
Decyzja w sprawie umorzenia długu ma charakter uznaniowy. Urząd skarbowy może, ale nie musi udzielić takiej ulgi. Zaległości podatkowe są natomiast umarzane wyjątkowo. Oznacza to bowiem rezygnację z pewnej części wpływów budżetowych. Sądy administracyjne - mimo podkreślania, że ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych nie są "martwą" instytucją, a urzędnicy mają obowiązek rzetelnie ustalić sytuację materialną podatnika i wyjaśnić wszystkie pojawiające się w sprawie wątpliwości - nie kwestionują uznaniowości organów podatkowych w tym zakresie (por. wyrok NSA z dnia 9 września 2014 r., sygn. akt II FSK 2064/12).
Umorzenie zaległości podatkowej powoduje również umorzenie odsetek za zwłokę w całości lub w takiej części, w jakiej została umorzona zaległość.
Odmowa umorzenia zaległości podatkowej może być ponadto podyktowana tym, że urząd skarbowy ma prawo ponownie wszcząć postępowanie egzekucyjne zamknięte wcześniej ze względu na jego bezskuteczność. Może to zrobić, gdy zmieni się sytuacja finansowa i majątkowa podatnika, tj. zostanie ujawniony jego majątek lub źródła dochodu przewyższające kwotę wydatków egzekucyjnych. Ponowne wszczęcie egzekucji jest dopuszczalne, gdy zobowiązanie podatkowe nie przedawniło się.
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Zobowiązania podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|