Gazeta Podatkowa nr 58 (1203) z dnia 20.07.2015
Odpowiedzialność wspólników za długi spółki z o.o.
Spółka z o.o., której jestem wspólnikiem, ma zaległości podatkowe. Nie jest w stanie ich uregulować. Czy urząd skarbowy może domagać się ode mnie spłaty zadłużenia?
Spółka z o.o. odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania podatkowe wynikające z faktu bycia podatnikiem lub płatnikiem. Stanowi tak art. 26 i art. 30 § 3 Ordynacji podatkowej.
Długi niewypłacalnej spółki z o.o. mogą być jednak zmuszone przejąć osoby uprawnione do reprezentowania i prowadzenia jej spraw: członkowie zarządu. Przesłanki przeniesienia na nich odpowiedzialności określa art. 116 Ordynacji podatkowej.
Członkowie zarządu muszą liczyć się ze spłatą zaległości podatkowych z tytułu zobowiązań, których termin płatności upływał w czasie pełnienia przez nich obowiązków członka zarządu. Odpowiadają także za powstałe w tym okresie zaległości traktowane na równi z zaległościami podatkowymi, np. nienależnie otrzymane zwroty podatków. Egzekucja długów z majątku spółki z o.o. musi przy tym okazać się w całości lub w części bezskuteczna.
Członek zarządu uwolni się od tej odpowiedzialności, jeżeli wykaże, że we właściwym czasie został zgłoszony wniosek o ogłoszenie upadłości lub wszczęto postępowanie zapobiegające ogłoszeniu upadłości (postępowanie układowe) albo że nie ponosi winy za niezgłoszenie wniosku lub niewszczęcie postępowania. Taki sam skutek przyniesie wskazanie mienia spółki z o.o., z którego egzekucja umożliwi spłatę zaległości podatkowych w znacznej części.
Zarząd spółki z o.o. może być jedno- lub wieloosobowy. Członkami zarządu mogą być osoby spośród wspólników lub spoza ich grona. Zastrzega się, że mają to być osoby fizyczne posiadające pełną zdolność do czynności prawnych, czyli pełnoletnie i nieubezwłasnowolnione. Funkcji członka zarządu nie mogą jednak pełnić skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwa wymienione w art. 18 § 2 Kodeksu spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1030 ze zm.). Chodzi m.in. o przestępstwa przeciwko mieniu, ochronie informacji, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi.
Urząd skarbowy może więc przenieść odpowiedzialność za podatki niezapłacone przez spółkę z o.o. na wspólników tylko wtedy, gdy są lub byli jednocześnie członkami zarządu. Jeżeli w takiej sytuacji jest osoba, o której mowa w pytaniu, powinna liczyć się ze spłatą zaległości podatkowych powstałych za jej "kadencji". Przeniesienie na nią odpowiedzialności jest oczywiście uzależnione od spełnienia wcześniej opisanych przesłanek wskazanych w art. 116 Ordynacji podatkowej. Urząd skarbowy orzeka w formie decyzji o odpowiedzialności osób trzecich za cudze zaległości podatkowe.
Odmienne zasady odpowiedzialności obowiązują w przypadku spółki z o.o. w organizacji nieposiadającej zarządu. Za zaległości podatkowe odpowiada jej pełnomocnik, ale jeżeli nie został on powołany - wspólnicy. Ponoszą oni odpowiedzialność na analogicznych zasadach jak członkowie zarządu.
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Zobowiązania podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|