Gazeta Podatkowa nr 8 (1258) z dnia 28.01.2016
Przyczyny wszczęcia kontroli podatkowej przez urząd skarbowy
Prowadzę biuro rachunkowe. Jeden z moich klientów otrzymał z urzędu skarbowego zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej w zakresie VAT za wrzesień 2015 r. Czy urzędnicy mogą sprawdzić tylko jeden okres rozliczeniowy?
TAK. Urząd skarbowy prowadzi kontrole podatkowe, aby sprawdzić, czy i jak podatnicy (płatnicy, inkasenci, następcy prawni) wywiązują się z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego. Stanowi tak art. 281 § 2 Ordynacji podatkowej. Celem takich działań jest przede wszystkim weryfikacja rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatków.
Urząd skarbowy wszczyna kontrolę podatkową z urzędu.
Kontrole podatkowe są podejmowane z uwzględnieniem wytycznych Ministerstwa Finansów co do obszarów, w których występuje duże ryzyko nadużyć. Od kilku lat do takich obszarów zalicza się w szczególności e-handel, usługi informatyczne, branżę motoryzacyjną, doradztwo prawne i podatkowe, obrót nieruchomościami, handel hurtowy tytoniem, produkcję i obrót metalami, usługi finansowe, transport. Działania weryfikacyjne wobec konkretnego podatnika mogą być wszczęte po analizie danych i dokumentów posiadanych przez urząd skarbowy, na zlecenie podmiotów zewnętrznych (np. prokuratury w związku z prowadzonym przez nią postępowaniem), losowo czy w wyniku donosu.
Zakres kontroli podatkowej jest wskazywany w zawiadomieniu o zamiarze jej wszczęcia (jeżeli jest ono doręczane) oraz w upoważnieniu do jej przeprowadzenia. Określa się rodzaj sprawdzanego podatku oraz okres objęty weryfikacją. Nie ma prawnych przeciwwskazań, aby kontrola podatkowa dotyczyła stosunkowo krótkiego okresu rozliczeniowego, np. jednego miesiąca w przypadku VAT. Organ podatkowy ma prawo sprawdzić dowolny przedział czasowy pod kątem prawidłowości rozliczeń z fiskusem - z zastrzeżeniem terminów przedawnienia podatków.
Urzędnicy przeprowadzający kontrolę podatkową są związani jej zakresem wskazanym w upoważnieniu. Tylko w tak określonych granicach mogą przeprowadzać czynności - przede wszystkim żądać od podatnika udostępniania akt, ksiąg i innych dokumentów, sporządzać z nich odpisy, kopie, wyciągi, notatki, wydruki, a także pobierać dane w formie elektronicznej. Zakres kontroli podatkowej nie może wykraczać poza zakres wskazany w upoważnieniu do jej przeprowadzenia. Wynika to z art. 283 § 5 Ordynacji podatkowej.
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Kontrola podatkowa i celno-skarbowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|